Odcisk na stopie – czemu powstaje i jak się go pozbyć?

Odcisk na stopie - jak powstaje?

Odcisk na stopie ma postać zgrubienia wypełnionego płynem surowiczym. Wygląda on nieestetycznie i jest bolesny. W jaki sposób możemy się go pozbyć?

Odcisk na stopie powstaje najczęściej w miejscach uciskanych przez długi czas.  Powodować może on zarówno ból i dyskomfort, jak i stany zapalne.

Jak powstaje odcisk na stopie?

Długotrwały nacisk lub tarcie powierzchni skóry powoduje jej obumieranie, która w efekcie zaczyna wytwarzać warstwę rogową naskórka. Nie złuszcza się ona, lecz narasta, w efekcie czego powstaje twarda i gruba powłoka.

Odcisk najczęściej tworzy się na skutek długotrwałego chodzenia w tym samych butach lub noszenia obcasów. Na jego powstawanie wpływ może być także zbyt ciasne lub, wręcz przeciwnie, za luźne obuwie, buty z miękkimi i cienkimi podeszwami, a także płaskostopie.

Jak leczyć odcisk na stopie?

Leczenie odcisków opiera się o zniwelowanie tarcia. Pomocne może się tu okazać zmiękczenie i dezynfekcja przy pomocy kwasu salicylowego lub moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli zmiękczającej. Gdy skóra zmięknie i rozpulchni się, możemy ją zetrzeć przy pomocy pumeksu.

Gdy odcisk jest duży i problematyczny, niezbędna może okazać się wizyta u podologa. Nieleczone odciski mogą powodować zmiany w strukturze kości. W tej sytuacji niezbędna będzie operacja.