Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Jak czyścić przypalone żelazko

Przypalone żelazko to popularny problem użytkowników tego sprzętu. Oto kilka sprawdzonych porad na skuteczne jego wyczyszczenie.

By przypalone żelazko nabrało dawnego wyglądu, należy w pierwszej kolejności odłączyć go z prądu i odczekać kilkanaście minut tak, by całkowicie wystygło. Dopiero później możemy przejść do jego czyszczenia.

Czyszczenie przypalonego żelazka przy pomocy sztyftu

Do wyczyszczenia żelazka posłużyć możemy się między innymi specjalnym sztyftem. To niedrogi, lecz skuteczny produkt, który nie przyczynia się do korozji stopy. Jego użycie jest bardzo proste – wystarczy, że mocniej dociśniemy końcówkę i będziemy przesuwali po powierzchni.

Jak czyścić przypalone żelazko ze stopą ceramiczną?

Sprawdzonym, domowym sposobem na wyczyszczenie tego typu żelazka jest nasączenie szmatki lub ścierki sokiem z cytryny lub skropienie jej octem. Uwaga! Metoda ta sprawdzi się wyłącznie w przypadku delikatnie przypalonych żelazek. Gdy zabrudzenia są intensywniejsze, najlepiej sięgnąć po gotowy detergent do powierzchni ceramicznych. W przeciwnym wypadku przyczynić możemy się do uszkodzenia stopy żelazka. Do czyszczenia mocno przypalonych żelazek świetnie sprawdzi się równie specjalny skrobak do ceramiki. Należy go używać ostrożnie, na zwilżonej powłoce, tak, by nie uszkodzić stopy urządzenia.

Czyszczenie przypalonego żelazka ze stopą stalową

Zwęglony osad z żelazka ze stalową stopą skutecznie usuniemy przy pomocy zwilżonej, miękkiej szmatki nasączonej w drobnoziarnistej soli kuchennej. Możemy również sięgnąć po specjalny płyn czyszczący, który rozprowadzamy z użyciem gładkiej strony gąbki.

Sprawdzony sposób na wyczyszczenie przypalonego żelazka ze stopą teflonową

Jeżeli jesteśmy posiadaczami żelazka ze stopą teflonową, musimy sobie zdawać sprawę z faktu, że do jego czyszczenia nie należy używać sody oczyszczonej ani soli. Dobrze do tego celu sprawdzi się natomiast ocet naniesiony na przykład na watę. W celu pozbycia się zabrudzeń możemy również spróbować wyprasować aluminiową folię kuchenną, która zbierze zabrudzenia.