Czyszczenie srebra – triki, które musicie znać!

sprawdzone triki na czyszczenie srebra

Srebrna biżuteria cieszy się dużą popularnością. Trudno się temu dziwić – jest ona bowiem zarówno estetyczna, jak i uniwersalna oraz trwała. Jak czyścić srebro, by nasze błyskotki cieszyły oko przez długi czas?

Odkładając na dłuższy czas kolczyki czy pierścionek, często pokrywają się one nieestetycznym, ciemnym nalotem. Na szczęście, czyszczenie srebra nie jest tak trudne, jak mogłoby się to wydawać.

Oto kilka sprawdzonych trików na czyszczenie srebra aby przywrócić mu dawnego wyglądu.

Gotowy preparat

W takie środki możemy zaopatrzyć się między innymi w sklepach jubilerskich. Ich cena waha się od około 5 do około 30 złotych.

Pasta do zębów

Niewielką ilość pasty nakładamy na starą szczoteczkę do zębów i szorujemy nią biżuterię. Niestety, metoda ta jest nieco inwazyjna, jako że znajdujące się w preparacie granulki mogą porysować powierzchnię srebra.

Sok z cytryny z popiołem

Mieszanina tych dwóch składników jest równie skuteczna, co pasta do zębów. Niestety, trudno z jej pomocą dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków.

Wódka albo czysty spirytus

Do szklanki wypełnionej alkoholem wrzucamy biżuterię i zostawiamy na minimum 12 godzin.

Coca-cola

Postępujemy w identyczny sposób, co w powyższej poradzie.

Skórka od banana

Skórkę banana miksujemy w blenderze i dodajemy odrobinę wody, tak by powstała papka o konsystencji pasty do zębów. Miksturę aplikujemy na srebrną biżuterię przy pomocy miękkiej szmatki.

Roztwór solny

Szklane naczynie wyściełamy podwójną warstwą folii aluminiowej. Do naczynia wlewamy 1 litr wrzącej wody i wsypujemy 5 łyżeczek soli kuchennej. Biżuterię myjemy pod bieżącą wodą z użyciem mydła, a następnie czyścimy przy pomocy uprzednio przygotowanego roztworu. Uwaga! Metody tej nie należy stosować w przypadku srebra oksydowanego.