Jak dbać o storczyki? Sprawdzone porady

Jak dbać o storczyki - sprawdzone porady

Storczyki to piękne kwiaty, które zdobią parapety w naszych domach. Przed zakupem, warto poznać główne zasady pielęgnacji tych roślin. Jak dbać o storczyki?

Kwiaty te nie lubią nadmiaru słońca, w związku z czym należy unikać ustawiania ich na parapecie od południowej strony. Pokój, w którym się znajdują należy regularnie wietrzyć. Gdy kwiaty opadną, należy podciąć gałązkę, na której wyrosły – dzięki temu roślina stanie się silniejsza i będzie ładniej rosła. Do pielęgnacji tych roślin należy stosować gotowe, dedykowane nawozy. Dotyczy to szczególnie okresu po zimie oraz lata. Jak dbać o storczyki?

Kupowanie storczyków

Wybierać powinno się storczyki starsze, które mają rozwinięte kwiaty i liczne odrosty – take rośliny są bardziej wytrzymałe. Ich cena waha się od 20 do 50 złotych

Jak dużo światła potrzebuje storczyk?

Nowo kupiona roślina potrzebować będzie dużej ilości rozproszonego światła. W związku z tym, należy ją postawić na parapecie wschodniego albo zachodniego okna. Gdy musimy ją umieścić od strony południowej, pamiętajmy, by chronić ją przed silnymi promieniami słońca.

Prawidłowe podlewanie storczyków

W naturalnych warunkach, wody storczykom dostarczają krótkie, lecz intensywne tropikalne deszcze, po których od razu wychodzi słońce. Kwiaty te należy podlewać letnią wodą dopiero wówczas, gdy ich podłoże przeschnie. Nigdy nie należy jej zostawiać na podstawce – może to grozić gniciem korzeni. By storczyk ładnie zakwitł, musi odpocząć latem przez około 6 tygodni. Najpierw podlewamy go obficie wodą, aby dobrze przepłukać ziemię, a następnie wynosimy go w chłodniejsze miejsce i podlewamy raz na około 2-3 tygodnie.

Nawożenie storczyków

Storczyki nie wymagają dużej ilości składników odżywczych. Do ich pielęgnacji możemy stosować gotowe nawozy w postaci płynnej, którymi podlewamy roślinę po uprzednim rozcieńczeniu preparatu.

Ochrona storczyków przed chorobami

Storczyki to rośliny, które są rzadko atakowane przez choroby i szkodniki. Wystarczy regularne wietrzenie pokoju, w którym rosną – systematyczna wymiana powietrza zapobiegnie gniciu korzeni, rozwojowi grzybów i chorób oraz pojawianiu się pleśni.

Przycinanie storczyków

Gdy kwiaty całkowicie opadną, należy przyciąć gałązkę, na której rosły, najlepiej na wysokości powyżej trzeciego oczka – przyczyni się to do wzmocnienia rośliny.