5 zagrożeń zdrowotnych, jakie wynikają z otyłości – dlaczego warto schudnąć?

Co jakiś pojawia się nowy kanon sylwetki, do którego dąży większość kobiet i mężczyzn. Czasy swojej świetności przeżyły już rubensowskie kształty, wychudzone figury, a także mocno wysportowane ciała. Dziś zmagamy się z permanentną oceną wyglądu zarówno ze strony znajomych jak i nieznajomych – głównie poprzez sieci społecznościowe. Problem ten może dotyczyć nawet połowy społeczeństwa, ponieważ ponad 50% osób żyjących w Polsce ma nadwagę lub jest otyła.

Nadwaga i otyłość prowadzi do wielu powikłań i problemów zdrowotnych. Najczęstszymi z nich są problemy i choroby układu sercowo-naczyniowego. Nie są to jednak jedyne choroby i problemy wynikające z przekroczonego wskaźnika BMI.

1. Górne drogi oddechowe

Jednym z najczęściej zauważalnych już na pierwszy rzut oka problemów spowodowanych przez nadwagę i otyłość są zaburzenia oddychania. Każdy z nas zauważył chyba, że osoby z otyłością nie tylko szybciej się męczą, ale także mają spore problemy z poprawnym oddychaniem. Dzieje się tak dlatego, że klatka piersiowa jest w znacznym stopniu otłuszczona – w szczególności przy otyłości brzusznej, czyli gdy wskaźnik WHR > 1.

Przy dużej tkance tłuszczowej płuca są uciskane, co sprawia, że ich pojemność jest mniejsza i nie pracują one tak dobrze, jak u człowieka z odpowiednią masą ciała. Podczas wdechu muszą one wykonać zdecydowanie większą pracę i nie mogą się skutecznie rozkurczać. Przekłada się to na stałe niedotlenienie organizmu. Zaburzenia oddychania prowadzą także do problemów ze snem i powstawania bezdechu sennego. Dlatego też osoby otyłe bardzo często są zmęczone i niewyspane.

2. Układ kostno-szkieletowy

Zwiększona masa ciała skutkuje także większym obciążeniem stawów. Nasze kości i stawy nie utrzymują najlepszej formy przez całe życie. Na szczególną uwagę zasługują osoby starsza, których kości ulegają degradacji. W tym przypadku niebezpieczna może już być nadwaga. Gdy przekroczymy wskaźnik BMI powyżej 30, degradacja stawów następuje już we wcześniejszym życiu.

Najczęściej występującym problemem u osób z nadwagą jest zwyrodnienie stawów kolanowych. Zbyt duży nacisk na te okolice powoduje uszkodzenia błony, która wyścieła stawy. Bardzo powszechna jest również dna moczanowa, czyli zbieranie się ostrych kryształków w stawach.

3. Ciąża i okres okołoporodowy

U kobiet, dość częstym problemem objawiającym się przy nieprawidłowej wadze ciała są zagrożenia związane z ciążą i jej donoszeniem. Otyłe kobiety są bardziej podatne na trudności z zajściem w ciąże, w jej przebiegu a następnie w okresie poporodowym. Są one przede wszystkim narażone na nadciśnienie tętnicze, infekcje dróg moczowych czy cukrzyce – szczególnie niebezpieczną w okresie ciąży.

Sam poród również zdecydowanie rzadziej odbywa się zgodnie z prawami natury, bardzo często potrzebna jest pomoc w postaci cesarskiego cięcia.

Mogą także wystąpić zaburzenie miesiączkowania, co może utrudnić zajście w ciążę. Nie należy także zapominać o mężczyznach, u których otyłość zwiększa prawdopodobieństwo niepłodności nawet o 30%.

4. Układ sercowo-naczyniowy

Najczęstszym i najbardziej destrukcyjnym efektem długotrwałej nadwagi są problemy z układem krążenia. Choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze czy miażdżyca – to tylko niektóre z dysfunkcji układu krążenia, na jakie się narażamy. Ponad 40% osób otyłych zdiagnozowanych zostało pod kątem choroby niedokrwiennej serca. Co ciekawe, utrata już 10% masy ciała u osoby z nadwagą powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia tej choroby nawet o 20%. Efektami zaniedbania i zniszczenia układu krążenia najczęściej jest zawał serca, miażdżyca tętnic obwodowych, żylaki i problemy z niedokrwieniem kończyn. Musimy zdawać sobie sprawę, że dla kobiety, która wykazuje zdecydowaną nadwagę, ryzyko wystąpienia zawału serca jest mniej więcej trzy razy większe niż u kobiety z poprawnym wskaźnikiem BMI.

5. Cukrzyca

Lekarze od dawna ostrzegają również, że osoby z nadwagą są zdecydowanie bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę. Co więcej, u większości z nich jej wystąpienie jest niemal pewne. Aż 80% wszystkich ludzi chorujących na cukrzycę to osoby otyłe. Pamiętajmy jednak, że cukrzyca może być chorobą dziedziczną. Utrzymując prawidłową wagę ciała, można jej jednak uniknąć. Rozwijaniu się cukrzycy sprzyja najbardziej nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Tłuszcz nagromadzony w trzewiach sprawia, że tkanki stają się dużo bardziej oporne na insulinę. Osoby, które borykają się z nadwagą, są aż 12 razy bardziej narażone na powstanie cukrzycy typu 2 niż osoby, które swoje BMI mają w normie. Szacuje się, że ryzyko wystąpienia cukrzycy może zacząć spędzać nam sen z powiek już wtedy, kiedy nasze BMI przekroczy 25,5. (BMI możesz monitorować używając kalkulatorów np. https://bmi22.pl).

Otyłość jest zmorą dzisiejszych czasów. Przetworzona żywność, do której mamy bardzo łatwy dostęp, czy zbyt szybki tryb życia powodują, że nasz sposób odżywiania wymaga ciągłej poprawy. Warto zastanowić się jednak, czy nasze przyzwyczajenia nie spowodują, że za jakiś czas będziemy musieli zmierzyć się z nieco bardziej poważnymi problemami.