Jak leczyć zespół jelita drażliwego?

Jak pozbyć się zespołu jelita drażliwego?
Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego?

Żyjesz w permanentnym stresie i regulowanie borykasz się z bólami brzucha, wzdęciami, zgagą i nieregularnym wypróżnianiem, to znak, że być może cierpisz na zespół jelita drażliwego.

Leczenie tej uciążliwej choroby polega głównie na łagodzeniu objawów. Poniżej garść przydatnych informacji na ten temat.

Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (z angielskiego Irritable Bowel Syndrome, w skrócie IBS) Jest zaburzeniem funkcjonowania układu pokarmowego,które nie zagraża życiu, lecz może w znaczący sposób utrudnić codzienne funkcjonowanie. IBS, określany również mianem nerwicy jelit, jest trudny do zdiagnozowania, jako że daje identyczne objawy, co w przypadku innych chorób układu pokarmowego. Zalicza się do nich między innymi biegunki, nieregularne wypróżnienia, bóle brzucha, zgagę, wzdęcia oraz skurcze jelit.

Leczenie IBS

Walka z objawami zespołu jelita drażliwego wymagać może konsultacji zarówno z dietetykiem, jak i psychologiem. Dolegliwość ta wpływa na ośrodkowy oraz trzewny układ nerwowy. Stres, uczucie niepokoju oraz depresja,które nierzadko towarzyszą pacjentom z IBS potęgują dolegliwości, a co za tym idzie, kluczową rolę odgrywa tu fachowa opieka specjalisty.

W leczeniu stosuje się między innymi leki rozkurczowe, preparaty na bazie ziół oraz środki regulujące wypróżnianie.

 Kluczową rolę w objawowym leczeniu IBS odgrywa odpowiednia dieta, która powinna być bogata w produkty bogatoresztkowe, czyli o wysokiej zawartości błonnika. Zalicza się do nich świeże warzywa, owoce, otręby i inne produkty zbożowe. Ich spożycie należy zwiększać stopniowo, jako że mogą one wywoływać biegunki oraz wzdęcia. Z codziennego jadłospisu wyeliminować powinno się z kolei słodycze oraz cukry proste zawarte między innymi w białym pieczywie oraz ryżu.

Aktywność fizyczna

Pomocny w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego może być również wysiłek fizyczny. Bez względu na to, na jakiego rodzaju aktywność się zdecydujemy, doskonale wpłynie ona na perystaltykę jelit, dotleni organizm i pozwoli rozładować napięcie. Świetnie sprawdzą się tu także ćwiczenia relaksacyjne oraz medytacja.