Sprawdzone sposoby na walkę z nadmierną potliwością

Naturalne sposoby na walkę z nadpotliwością

W skład wydzieliny z gruczołów potowych wchodzi głównie woda, sól, tłuszcze, mocznik, kwas moczowy, amoniak, węglowodany oraz związki mineralne takie, jak wapń, potas czy magnez. Skład potu uzależniony jest od sposobu jego wydzielania – stałego, w czasie zwiększonej aktywności fizycznej oraz przerywanego – bez zwiększonej temperatury ciała.

U niektórych osób wystąpić może regularne nadmierne pocenie się związane między innymi z chorobami endokrynologicznymi, neurologicznymi lub nowotworami

Jak zwalczyć nadmierną potliwość?

Często nadmierne wydzielanie potu związane jest z nieprawidłową dietą. Osoby borykające się z takim problemem, ograniczyć powinny spożywanie czerwonego mięsa, zwłaszcza smażonego oraz tłuszczów zwierzęcych,jak masło czy smalec. Cebula, czosnek i ostre przyprawy mogą zwiększać intensywność zapachu wydzielanego potu, a co za tym idzie – należy je zastąpić naturalnymi ziołami. Jak pokazują badania, mieszkańcy Japonii, którzy stosują dietę bazującą na warzywach, ryżu i naturalnych przyprawach, są w znacznie mniejszym stopniu narażeni na występowanie problemów związanych z nadmiernym poceniem się organizmu. Pomocne okazać mogą się specjalne tabletki przeciw poceniu się, które w swoim składzie zawierają między innymi garbniki odpowiadające za blokowanie kanalików potowych. Przed rozpoczęciem takiej kuracji należy jednak skonsultować się z lekarzem, jako że wykazują one działanie moczopędne, które może spowodować nadmierne wypłukiwanie elektrolitów z organizmu.

Antyperspiranty

Popularny sposób na walkę z nadmierną potliwością toantyperspiranty, w szczególności te apteczne, które w swoim składzie zawierająchlorek glinu zamykający gruczoły potowe i ograniczający wydzielanie potu aż o90%. Takie preparaty należy stosować na noc, na umytą, wysuszoną skórę. Rano powinnosię je zmywać, jako że mogą one zabarwić ubranie. Bardzo pomocne okazać mogą sięrównież sypkie pudry bogate w allantoinę, tlenek cynku, kwas borny oraz talk.Skutecznie wysuszają one skórę, jednocześnie nie podrażniając jej.

Wkładki antypotowe

Cienkie wkładki antypotowe cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Przykleja się je od wewnętrznej strony ubrania, dzięki czemu umożliwiają wchłanianie potu i skutecznie likwidują ryzyko zabarwienia odzieży. Przed ich zastosowaniem zaleca się aplikację antyperspirantu. Podczas upałów stosować można specjalne chusteczki zawierające jony srebra oraz talk,które skutecznie wysuszają skórę. Aplikuje się je zarówno pod pachy, jak i na stopy oraz dłonie.

Domowe sposoby na walkę z nadmierną potliwością

  • Picie wywarów z ziół takich, jak pokrzywa,szałwia czy mięta
  • Kąpiele z zawartością wywaru z kory oraz dębu –nie tylko redukują one wydzielanie potu, lecz mają również właściwości wychładzające oraz kojące
  • Domowej roboty tonik wykonany z 2 szklanek wódki, 2 łyżeczek gliceryny, 0,5 łyżeczki oleju rycynowego oraz 2 łyżek suszonej lub 5 łyżeczek świeżej mięty. Mieszamy składniki ze sobą i tak przygotowany wywar odstawiamy na tydzień. Po uprzednim przecedzeniu, przelewamy do butelki. Aplikujemy na szorstką rękawicę lub gąbkę i masujemy nią ciało.