Domowe sposoby na wzdęcia

Jak pozbyć się wzdęć?

Statystyki pokazują, że aż 24% społeczeństwa boryka się z problemem, jakim są wzdęcia. Jak się ich pozbyć?

Istnieje kilka sprawdzonych, domowych sposobów na walkę z tą krępującą dolegliwością.

Zioła na wzdęcia

Aby uniknąć wzdęć, tuż po posiłku należy wypić napar z ziół takich, jak koper włoski, mięta pieprzowa oraz bazylia. Do napoju dodać można także kilka świeżych liści mięty lub kawałków imbiru.

Aktywność fizyczna

Po około 30 minutach od spożycia posiłku warto wybrać się na trwający około 20-30 minut spacer, który można po czasie zamienić w marszobieg. Ruch bardzo korzystnie wpływa na przemianę materii i poprawia funkcjonowanie flory jelitowej.

Mniejsze porcje, a częściej

Układ pokarmowy jest w stanie poradzić sobie z niemalże każdą ilością spożytego pokarmu. Najważniejsze jest tutaj jednak to, na ile skutecznie będzie on w stanie przetrawić dużą ilość pożywienia. Zalegające w jelitach pożywienie z czasem zaczyna fermentować, prowadząc do wydzielania gazów. Aby pozbyć się tego problemu, należy jeść częściej, lecz mniejsze porcje.

Masaż brzucha

W walce z wzdęciami pomocny może okazać się  również masaż brzucha, który należy wykonywać wykonując ruchy okrężne zgodne z ruchem wskazówek zegarka. Efekty zabiegu wzmocnimy aplikując na skórę brzucha miksturę wykonaną z olejku z kminku, mandarynki, bazylii oraz mięty pieprzowej.

Odpowiednie przyprawy

By pobudzić procesy trawienne, a co za tym idzie – załagodzić wzdęcia, do posiłków warto dodawać przyprawy takie, jak bazylia, tymianek, oregano, kminek, lawenda czy mięta pieprzowa.

Napar z cząbru

Napar z cząbru nie tylko eliminuje gazy w jelitach – jest on również niezwykle skuteczny w walce z biegunką i nieżytem przewodu pokarmowego. Przyrządza się go wlewając do garnka pół litra zimnej wody, wsypując 10 gram cząbru, zalewając wodą i gotując przez około 3 minuty. Wystudzoną miksturę można pić rano i wieczorem.

Kminek z dodatkiem miodu

Aby przygotować tę miksturę na wzdęcia, 1 łyżkę nasion kminku należy zmielić i połączyć z 1 łyżeczką miodu. Preparat stosuje się po posiłku.