Trzydniówka – Czym jest i jak ją wyleczyć?

Jak objawia się trzydniówka?

Trzydniówka, nazywana także gorączką trzydniową, to choroba wywołana herpeswirusami, która ma ostry przebieg i najczęściej dotyka dzieci pomiędzy 6 a 24 miesiącem życia. W skrajnych sytuacjach zarazić mogą się nią również dorośli.

Trzydniówka to choroba wirusowa i jedna z najpopularniejszych infekcji w wieku niemowlęcym. Jak pokazują statystyki, w ponad 50% stanowi ona przyczynę wysokiej gorączki u małych dzieci. Wywołują ją wirusy HHV-6 oraz HHV-7. Czas jej rozwijania się w zainfekowanym organizmie wynosi od 5 do 15 dni.

Objawy trzydniówki

  •  Nagła, bardzo wysoka gorączka sięgająca 40 stopni Celsjusza. W większości przypadków utrzymuje się ona 3 dni, lecz w niekiedy spaść może dopiero po tygodniu.
  • Zaczerwienienie i ból gardła.
  • Lekko nasilone zmiany w obrębie górnych dróg oddechowych.
  • Biegunka.
  • Grudkowo – plamista wysypka o różowym zabarwieniu. Na wczesnym etapie występowania jest widoczna wyłącznie na tułowiu. Po przebytej gorączce zaczyna się szybko rozwijać i pojawia się również na szyi, kończynach oraz twarzy. Zmiany skórne nie mają charakteru wysiękowego i nie ma konieczności ich leczenia. Wysypka występująca w przebiegu rumienia nagłego nie wywołuje swędzenia i potrzeby drapania.

Diagnostyka trzydniówki

Trzydniówka wymaga możliwie jak najszybszej wizyty u lekarza. Wysoka gorączka może być bowiem spowodowana innymi stanami chorobowymi takimi, jak ząbkowanie, zapalenie ucha lub płuc oraz infekcja układu moczowego. W diagnostyce trzydniówki wykonuje się badanie fizykalne, badanie krwi, a w niektórych przypadkach także badanie w wykryciu specyficznych przeciwciał.

Leczenie trzydniówki

Leczenie opisywanej dolegliwości sprowadza się do łagodzenia objawów. Jeżeli występuje gorączka, należy zaaplikować leki obniżające temperaturę, najlepiej z ibuprofenem lub paracetamolem. Bardzo ważne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu, w szczególności, gdy występuje biegunka. Sprawdzony, domowy sposób na obniżenie towarzyszącej trzydniówce gorączki jest letnia kąpiel o temperaturze niższej od temperatury ciała dziecka o około 1-2 stopnie Celsjusza. Stosować można także chłodne okłady na kark, czoło oraz łydki.