Kurzajka na stopie – jak się jej skutecznie pozbyć?

Jak powstaje kurzajka na stopie?

Kurzajka na stopie to jedna z najbardziej krępujących dolegliwości. Dlaczego powstaje i jak należy ją leczyć?

Wbrew pozorom, kurzajki pojawiać mogą się nie tylko na stopach, lecz także na rękach czy ustach. Pierwsze z nich są jednak najbardziej uciążliwe – nie tylko szpecą, lecz także bolą.  Kurzajka na stopie – Jak pozbyć się jej?

Kurzajka na stopie – Przyczyny powstawania

Powstawanie kurzajki na stopie związane jest z HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Ma on wiele odmian, a każda z nich odpowiada za inny rodzaj brodawek. Do czynienia możemy mieć z kurzajkami zwykłymi, płaskimi oraz mozaikowymi.

Jak leczyć kurzajki na stopie?

Leczenie kurzajki na stopie nie należy do najłatwiejszych, a to ze względu na fakt, że nie ma możliwości wyhodowania wirusa brodawczaka na sztucznym podłożu w laboratorium, a co za tym idzie – naukowcy nie są w stanie znaleźć skutecznego leku, który pokonałby wszystkie szczepy HPV.

Starą, lecz sprawdzoną metodą jest zastosowanie lapisowego patyczka, którym trze się kurzajki.

Równie skuteczny może okazać się kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik, który aplikuje się bezpośrednio na kurzajkę na stopie.

Sięgnąć możemy także po maść z kwasem salicylowym, mlekowym lub bocznikiem.

Gdy opisane powyżej sposoby nie okażą się skuteczne, konieczne może okazać się zastosowanie specjalistycznego preparatu medycznego przepisanego przez dermatologa, wykonanie zastrzyku z bleomycyną lub wykonanie zabiegu takiego, jak elektrokoagulacja, zamrażanie ciekłym azotem albo łyżeczkowanie.

Kurzajek nigdy nie należy rozdrapywać, ścierać pumeksem lub wycinać cążkami.