Oparzenia słoneczne – jak załagodzić ich skutki?

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Jeżeli borykamy się z dolegliwością, taką jak oparzenia słoneczne, zamiast sięgać po gotowe kosmetyki regenerujące, możemy wypróbować sprawdzonych, domowych sposobów, które często są o wiele skuteczniejsze od aptecznych preparatów.

Gdy nie nałożyliśmy na skórę kremu z filtrem lub przez zbyt długi czas miała ona kontakt ze słońcem, staje się czerwona, spuchnięta i bardzo bolesna. Za oparzenia słoneczne winne jest głównie promieniowanie UVB – o średniej długości fal, które ma silne właściwości rumieniotwórze i wzmaga syntezę barwnika skóry. Jak przy pomocy domowych sposobów możemy sobie poradzić z oparzeniami słonecznymi?

Chłodny prysznic

Chłodna woda redukuje temperaturę zakończeń nerwowych skóry, dzieki czemu działa przeciwbólowo. Uwaga! Kontakt poparzonego ciała z lodowatą wodą mógłby doprowadzić do szoku termicznego, w związku z czym woda powinna być na początku letnia – dopiero po kilku minutach możemy zacząć stopniowo obniżać jej temperaturę. Aby taki prysznic był skuteczny, musi trwać minimum 10 minut.

Miód

Ma on właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu skutecznie przyspiesza gojenie. W jego składzie znajdziemy bakteriostatyczne i bakteriobójcze substancje takie, jak lizozym, inhibina, tymol, cyneol czy rutyna. Jak przy pomocy miodu walczyć z oparzeniem słonecznym? Wystarczy, że do poparzonej skóry przyłożymy okład z gazy pokrytej niewielką jego ilością.

Kefir, maślanka, zsiadłe mleko

Dzięki zawartości białka oraz witamin A, D i C, skutecznie regenerują one zniszczony słońcem naskórek. Wystarczy, że na zaczerwienione partie ciała zaaplikujemy okład z gazy nasączonej jednym z wymienionych produktów.

Białko jajek

Surowe białko jajka kurzego zawiera cystatyne, która skutecznie hamuje stany zapalne. Znajdziemy tu także lizozym o właściwościach bakteriobójczych oraz antywirusowych. Gazę należy wysmarować surowym, schłodzonym jajkiem, przyłożyć do oparzonej skóry i zdjąć po około 15 minutach.

Puree ziemniaczane

Sok ze świeżych ziemniaków zawiera substancję o działaniu podobnym do atropiny, co sprawia, że błyskawicznie łagodzi ból oraz zapobiega powstawaniu pęcherzy. Zawarty w nich krochmal skutecznie chroni skórę przed poparzeniami. W celu złagodzenia oparzeń słonecznych, możemy użyć plasterków ziemniaków, wykonanego znich puree lub skórek. Przykładamy je do oparzonej skóry, przykrywamy gazą i zdejmujemy po około 30 minutach.

Ogórek

Jest on bogaty w antyoksydanty oraz witaminę C, dzięki czemu świetnie chroni i odżywia skórę. Kilka jego plasterków należy przyłożyć na oparzoną skórę i zostawić na około 30 minut.

Olejek z mięty pieprzowej

Zawiera on aż 30 substancji takich, jak mentol, tymol czy limonen. Olejek ten posiada właściwości przeciwzapalne i skutecznie przyspiesza proces gojenia się skóry. 2 kropelki należy wymieszać w 100 mililitrach letniej wody, schłodzić, a następnie nasączyć gazą i przyłożyć do oparzonej skóry.