Czyszczenie fug – jak robić to dobrze?

czyszczenie fug

Jako że fugi znajdują się we wgłębieniach między kafelkami i to właśnie do nich najczęściej spływa wilgoć i wszelkiego rodzaju zabrudzenia, to właśnie one są w największym stopniu narażone na działanie bakterii i pleśni. Jak powinno przebiegać czyszczenie fug i jakich środków do tego używać?

Czyszczenie fug to nie tylko dbałość o walory wizualne naszej łazienki, lecz także o nasze zdrowie – rozmnażające się w nich bakterie i czarna pleśń mogą być bowiem bardzo szkodliwe.

Czym czyścić fugi?

Do czyszczenia fug najlepiej sprawdzają się niewielkie, miękkie albo półtwarde szczoteczki. Nie sprawdzą się tu natomiast te o cienkim włosiu – mogłyby one porysować płytkę i uszkodzić powierzchnię fugi. Alternatywę dla szczoteczek stanowią gąbki zmywakowe lub bawełniane ściereczki. Fugi należy czyścić w rękawiczkach ochronnych.

Chemiczne preparaty do czyszczenia fug

Najbardziej praktyczne są gotowe środki nie wymagające rozcieńczania, które nabędziemy już za około 15 – 30 złotych. Taki preparat skutecznie poradzi sobie z brudem, kamieniem, osadem rdzy czy pozostałościami po mydle. Przed pierwszym użyciem warto sprawdzić go na mało widocznym fragmencie fugi – upewnimy się w ten sposób, czy nie powoduje on powierzchniowych odbarwień. Należy sobie także zdawać sprawę z faktu, że takie środki mają intensywne, drażniące zapachy. W związku z tym, w razie możliwości, na czas sprzątania powinno się uchylić wszystkie okna – uchronimy się w ten sposób przed nieprzyjemnymi oparami. Czyszczenie fug z pomocą tego typu preparatu jest bardzo proste – wystarczy, że naniesiemy go na powierzchnię, odczekamy kilka minut, dokładnie przetrzemy, zmyjemy i pozostawimy do wyschnięcia.

Domowe sposoby na czyszczenie fug

  • proszek do pieczenia – świetnie poradzi on sobie zarówno z osadem rdzy, jak i kamieniem, tłustym nalotem czy uporczywymi plamami. Wystarczy cienką jego warstwę zaaplikować na wilgotną spoinę, odczekać pół godziny i przemyć czystą wodą
  • sok z cytryny – idealnie sprawdzi się on podczas czyszczenia jasnych fug. Skutecznie usuwa on ślady rdzy, kamienny nalot i wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Sok aplikujemy na powierzchnię fug, czekamy 15 minut i oczyszczamy przy pomocy wilgotnej ściereczki.
  • roztwór sody oczyszczonej i octu – przygotowuje się go mieszając ze sobą po 100 mililitrów wody i octu oraz 1 opakowanie sody oczyszczonej. Doskonale sprawdzi się on do usuwania uporczywych zabrudzeń – tłustego nalotu, śladów rdzy, kamienia, groźnych bakterii czy osadu pleśniowego. Taką miksturę aplikujemy na fugi, czekamy kwadrans, czyścimy je przy pomocy małej szczoteczki z miękkim włosiem i spłukujemy wodą.