Olejek z oregano – dlaczego warto go używać?

Jak działa olejek z oregano?

Olejek z oregano to substancja stosowana już w starożytnej Grecji i Rzymie, która ma cały szereg właściwości leczniczych. Jakie są jego właściwości?

Olejek z oregano jest wytwarzany z liści oraz kwiatów oregano. Najbardziej korzystne właściwości wykazuje ten, do którego produkcji wykorzystuje się dzikie oregano lub Origanum Vulgare. Olejek ten cechuje się wysoką zawartością fenoli, które stanowią naturalne związki fitochemiczne o właściwościach antyoksydacyjnych. Dzięki temu skutecznie wzmacnia on układ odpornościowy i działa przeciwko infekcjom bakteryjnym.

Pozostałe właściwości olejku z oregano

Olejek z oregano zapobiega:

  • infekcjom dróg oddechowych,
  • infekcjom dróg moczowych,
  • infekcjom drożdżowym,
  • zakażeniom pasożytniczym,
  • chorobom przenoszonym drogą płciową.

Dodatkowo, pomaga on w łagodzeniu ukąszeń i wysypek, bólu mięśni i stawów, zwichnięć, skurczów oraz reumatoidalnego zapalenia stawów, a także objawów zatrucia pokarmowego.

Skutki uboczne olejku z oregano

Olejku z oregano nie powinny stosować osoby uczulone na lawendę, miętę, szałwię czy bazylię, jako że oregano pochodzi z tej samej rodziny i mogłoby wywołać reakcje alergiczne. Z jego przyjmowania zrezygnować powinny kobiety w ciąży lub karmiące piersią, niemowlęta oraz dzieci.