Leukocyty to inaczej krwinki białe. W naszej krwi żyją one od kilku dni do nawet 20 lat. Ich główne zadanie to ochrona naszego organizmu przed bakteriami i wirusami.
Leukocyty we krwi są większe od krwinek czerwonych, mają swój własny metabolizm i mogą się dzielić. Do czynienia możemy mieć z agranulocytami (limfocyty oraz monocyty) oraz granulocytami (neutrofile, eozynofile oraz bazofile). Stanowią one podstawowy element układu odpornościowego.
Działanie leukocytów we krwi
Leukocyty we krwi pochłaniają oraz trawią komórki drobnoustrojów i martwe krwinki czerwone. Dodatkowo, produkują przeciwciała, a także degranulują i produkują rodniki.
Norma leukocytów we krwi
Leukocyty w krążącej krwi znajdują się w liczbie zmiennej, która jest uzależniona od szeregu różnych czynników. Za normę u osoby dorosłej przyjmuje się 4000 – 10 000 leukocytów na milimetr sześcienny. Gdy jest ich mniej, może to oznaczać, że mamy do czynienia z leukopenią, gdy więcej – leukocytozą albo hiperleukocytozą.
Co robić, gdy leukocyty we krwi są podwyższone?
Przyczyną takiego stanu rzeczy może być alergia, infekcja bakteryjna, wirusowa, grzybicza lub pasożytnicza, choroba autoimmunologiczna, układowe zapalenie naczyń, martwica tkanek, przewlekłe zakażenie lub białaczka.
Co mogą oznaczać niskie leukocyty we krwi?
Niski poziom leukocytów może być związany z chorobami autoimmunologicznymi, niedoczynnością tarczycy, chorobami szpiku, chorobami pasożytniczymi, gruźlicą, nowotworami, HIV/AIDS lub niedoborem witamin i składników mineralnych.