Domowe sposoby na ból ucha

Domowe sposoby na ból ucha

Infekcja ucha jest zaliczana do jednych z najbardziej nieznośnych dolegliwości. Wywołują ją wirusy i bakterie, które są częstą przyczyną zapalenia krtani oraz infekcji gardła. Zazwyczaj objawia się silnym bólem wewnątrz ucha, wysoką gorączką oraz silnymi bólami głowy, które powodują trudności w zasypianiu i codziennym funkcjonowaniu.

Infekcja może zaatakować każdy z tych odcinków, jednak najpoważniejsza jest ta, która obejmuje ucho wewnętrzne. Nieleczona może powodować przewlekłe nawroty lub nawet utratę słuchu! Dlatego nie można jej bagatelizować. Wypróbuj nasze Domowe sposoby na ból ucha.

Przedstawiamy wam: Domowe sposoby na ból ucha, które mogą wam pomóc zwalczyć infekcję ucha i/lub uśmierzyć ból z nią związany.

1. Sól

Domowe sposoby na ból ucha sól

Jest jednym z najprostszych i najbardziej dostępnych sposobów na pomoc w walce z infekcją ucha. Okład z ciepłej soli pomoże zmniejszyć obrzęk, wyciągnie zalegającą wydzielinę oraz przyniesie ukojenie w bólu.

Wystarczy tylko:

 • na suchej patelni podgrzać na małym ogniu jedną szklankę soli
 • zawinąć ciepłą sól w gazę lub czystą bawełnianą ściereczkę tworząc kompres
 • przykładać ciepły kompres na chore ucho przez ok. 5-10 minut

Ta metoda jest skuteczna kiedy potrzebujemy natychmiastowego ukojenia w bólu, a do tego możemy ją powtarzać tak często, jak tylko tego potrzebujemy.

2. Czosnek

Mamy dwa niezawodne sposoby na stosowanie czosnku w walce z uciążliwą infekcją ucha. Pierwszym z nich jest przygotowanie oleju czosnkowego do zakrapiania.

 • w małym garnku, na wolnym ogniu, ugotuj trzy ząbki czosnku w trzech łyżkach oleju (np. oliwie z oliwek lub sezamowym), tak długo aż ściemnieje
 • ostrożnie przecedź roztwór, a kiedy nie będzie już gorący – zakrop 2-4 kroplami zainfekowane ucho

Drugi sposób to przygotowanie kompresu.

 • 1 lub 2 ząbki czosnku gotujemy przez ok. 5 minut w wodzie
 • ugotowany czosnek miażdżymy ze szczyptą soli
 • tak przygotowaną mieszankę zawijamy ciasno w czystą gazę tworząc mały kompres, a następnie ostrożnie umieszczamy go w uchu

Czosnek jako Domowe sposoby na ból ucha

3. Cebula

Podobnie jak czosnek, cebula jest również jednym z niezastąpionych domowych sposobów na walkę z infekcją ucha. Posiada ona silne właściwości antybakteryjne, dzięki którym szybko pomoże nam uporać się z problemem.

Wystarczy tylko:

 • pokroić cebulę na małe kawałki i włożyć ją do słoika, żeby wypuściła sok
 • zamoczyć czysty wacik w soku i lekko go podgrzać, żeby nie był zbyt zimny
 • umieścić wacik w chorym uchu i położyć się na nim, żeby je ogrzać lub przygotować ciepły kompres i okryć nim bolące ucho
 • powtarzać ten zabieg codziennie przez 3 dni

4. Aloes

Jeden z popularnych, babcinych sposobów na radzenie sobie z infekcją ucha. Wyciśnij sok ze świeżego aloesu i nasącz nim wacik lub wkrop go bezpośrednio do ucha. Leż przez kilka minut zakropionym uchem „do góry”. W razie konieczności rozmasuj miejsce tuż za małżowiną, żeby płyn dobrze się rozprowadził wewnątrz ucha. Aloes pomoże nam w walce z infekcją oraz przyniesie nam szybką ulgę w bólu.

5. Oliwa z oliwek

Oliwa jako Domowe sposoby na ból ucha

Oliwa z oliwek jest szczególnie skuteczna, kiedy w czasie infekcji cierpimy na „zatykanie się” ucha. Wystarczy tylko wkropić do zainfekowanego ucha parę kropel podgrzanej lekko oliwy. Spowoduje ona, że zalegająca woskowina uszna zmięknie i będzie łatwiejsza do usunięcia. Dodatkowo ciepły olej rozgrzeje ucho od wewnątrz uśmierzając ból.

6. Olejek z drzewa herbacianego

Delikatne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne olejku z drzewa herbacianego również mogą przynieść nam natychmiastową ulgę w infekcji ucha.

 • przygotuj w rondlu mieszaninę: 2 łyżek oliwy z oliwek, 1 łyżeczki octu jabłkowego i 3 kropel olejku herbacianego
 • podgrzej lekko mieszankę, a następnie wkrop kilka jej kropel do chorego ucha
 • po ok. 5 minutach, obróć głowę i pozwól aby mieszanina wypłynęła całkowicie z ucha
 • powtarzaj ten zabieg 2-3 razy dziennie przez 2 dni

7. Olejek migdałowy

Podgrzej odrobinę olejku migdałowego (nie aromatu do ciasta!) i wprowadź kilka jego kropel do kanału słuchowego chorego ucha. Ciepły olejek rozgrzeje wnętrze ucha i ukoi ból.

8. Ocet jabłkowy

ocet jabłkowy jako Domowe sposoby na ból ucha

Dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym octu jabłkowego, jest on skuteczny w walce z infekcją ucha o podłożu grzybiczym.

 • wymieszać ocet jabłkowy z wodą w proporcji 1:1 (można lekko podgrzać)
 • zamoczyć w nim wacik i umieścić w zainfekowanym uchu
 • po ok. 5 minutach, wyciągnąć wacik, a wnętrze ucha ostrożnie osuszyć patyczkiem

9. Bazylia

Bazylia posiada właściwości przeciwbólowe oraz hamujące rozwój infekcji, które również są przydatne w czasie walki z infekcją ucha. Wystarczy tylko wycisnąć sok z paru liści bazylii i wymieszać go z olejem (np. oliwą z oliwek lub olejem sezamowym). Następnie za pomocą patyczka przecieramy ostrożnie wnętrze chorego ucha. Zabieg powtarzamy 2 razy dziennie.

10. Ciepłe okłady i kompresy

Stosowanie ciepłych kompresów i okładów pomoże nam przynieść natychmiastową ulgę w bólu podczas infekcji ucha. Można do tego wykorzystać butelkę wypełnioną ciepłym płynem lub termofor. Również okłady z podgrzanego na suchej patelni ryżu lub upieczonego ziemniaka będą skuteczne.

Domowe sposoby na ból ucha

Mamy nadzieję, że tych te Domowe sposoby na ból ucha pomoże wam uporać się z uciążliwą infekcją ucha lub przynajmniej przyniesie wam ukojenie w bólu. Pamiętajcie, że jeżeli objawy i ból nie ustaną, koniecznie powinniście zgłosić się do specjalisty! Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!