Permetryna na kleszcze – najskuteczniejszy środek ochronny

Permetryna na kleszcze

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) podało nam niezawodny sposób! Permetryna na kleszcze! Według nich odzież spryskana permetryną jest pewnym sposobem, który ochroni nas przed ukąszeniami wszystkich występujących gatunków kleszczy. Okazuje się, że do tej pory, z tego biobójczego środka korzystała nawet armia! 

Co roku, na pewno każdy z nas zastanawia się nad najlepszym środkiem ochronnym przed kleszczami. W jaki sposób możemy zminimalizować ryzyko ukąszenia przez te małe pajęczaki, które niosą za sobą groźbę zarażenia się niebezpiecznymi chorobami? Odpowiadamy: Permetryna na kleszcze!

Najnowsze wyniki wieloletnich badań, które zostały przedstawione przez ekspertów w publikacjach „Journal of Medical Entomology”, potwierdziły, że permetryna na kleszcze, jest bezapelacyjnie skuteczniejsza, niż wszystkie inne znane nam środki stosowane do tej pory.

Stosowanie permetryny na kleszcze było dotąd rozwiązaniem, z którego korzystało głównie wojsko podczas trwania misji w rejonach tropikalnych oraz rolnicy, którzy używali jej do walki z insektami.

Permetryna na kleszcze – Czym jest permetryna? 

Permetryna jest to związek organiczny, który ma silne działanie biobójcze. Pozyskiwana jest z ekstraktu kwiatu chryzantemy. Jej właściwości owadobójcze znane są już od końca lat siedemdziesiątych, jednak naukowcy ciągle badają wpływ permetryny na inne gatunki owadów.

Ten związek jest zupełnie obojętny dla człowieka. Przeprowadzone badania wykazują bardzo niską toksyczność zarówno dla ludzi, jak i większości zwierząt (oprócz kotów! – w postaci ciekłej jest dla nich silnie trująca). Okazuje się on jednak zabójczy dla kleszczy! Świetnie radzi sobie z dorosłymi osobnikami, jak i z nimfami, które są o wiele trudniejsze do zlokalizowania i uważane za szczególnie niebezpieczne, gdyż lepiej rozprzestrzeniają choroby odkleszczowe.

Testy przeprowadzone przez specjalistów z Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób potwierdziły, że permetryna jest nie tylko efektywna w walce z najczęściej występującymi gatunkami kleszczy w Stanach Zjednoczonych (Amblyomma americanum, Ixodes scapularis oraz Dermacentor variabilis), ale także z takimi owadami jak: pchły, wszy, komary czy meszki.

Permetryna na kleszcze – Jak działa permetryna?

Kleszcze, po kontakcie ze spryskaną permetryną odzieżą zdychają lub doznają porażenia. Porażenia, które uniemożliwia im kąsanie oraz sprawia, że stają się mało ruchliwe. Specjaliści z CDC twierdzą, że jest to najlepszy środek do ochrony przed kleszczami.

Permetryna na kleszcze – Sposób użycia permetryny

Najlepiej stosować permetrynę na otwartej przestrzeni. Wystarczy wtedy spryskać nią naszą odzież oraz buty. Aerozolami zawierającymi w składzie permetrynę można również impregnować moskitiery na oknach. Sprawdzą się także na biwaku do impregnacji namiotów. Po aplikacji permetryny, powinniśmy pozostawić rzecz do jej całkowitego wyschnięcia – ok. 2-4 godzin.

Specjaliści ostrzegają, że permetryna w postaci ciekłej jest silnie trująca dla kotów, dlatego podczas jej stosowania powinniśmy uważać i upewnić się, że zwierze nie będzie miało z nią kontaktu

Polecamy także zobaczyć film, który pokazuje jak zachowują się kleszcze po kontakcie z odzieżą zabezpieczoną permetryną!

W USA istnieją nawet miejsca, w których można już zakupić odzież zaimpregnowaną permetryną. Taka odzież zachowuje swoje pełne właściwości do 50 prań. Korzystają z niej nie tylko amerykańskie wojsko, ale również strażnicy leśni, rolnicy oraz osoby, które są szczególnie narażone na kontakt z kleszczami. Również w Polsce możemy nabyć taką odzież. Znajdziemy ją w sklepach internetowych oraz specjalistycznych sklepach dla myśliwych, leśników lub wędkarzy.

 

źródło: Science Daily/Journal of Medical Entomology