Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ciele, który pełni aż ponad 500 różnych funkcji. Co ważne, jeśli tylko jej w tym pomożemy, jest ona w stanie samodzielnie się regenerować. Doskonale do tego celu sprawdzi się dieta wątrobowa.
Dieta wątrobowa zakłada znaczące ograniczenie tłuszczów. Jest ona zalecana osobom borykającym się z problemami z wątrobą, trzustką, pęcherzykiem żółciowym oraz drogami żółciowymi. Z powodzeniem stosować można ją także profilaktycznie. Kluczowe jest tutaj zwiększenie spożycia węglowodanów oraz witaminy C i E i wykluczenie alkoholu. Dużą wagę przykłada się także do dodawanych do posiłków tłuszczy i konieczność przygotowywania ich na parze albo poprzez duszenie czy pieczenie.
Efekty diety wątrobowej
Podstawowy cel stosowania diety wątrobowej to zagwarantowanie prawidłowego działania wątroby i złagodzenie wszelkiego rodzaju dolegliwości spowodowanych jej chorobami.
Przykładowy jadłospis na diecie wątrobowej
Dieta wątrobowa zakłada zastąpienie tłustych mięs chudym drobiem i rybami. Zamiast tłuszczów zwierzęcych zaleca się spożywanie oleju sojowego lub słonecznikowego, a śmietany – jogurtu. Dziennie spożycie cukrów nie powinno przekraczać 70 gram. Nie wskazane jest tu także spożywanie posiłków bogatych w błonnik. Przykładowy jadłospis na diecie wątrobowej przedstawia się następująco:
- Śniadanie – jasne, pszenne pieczywo posmarowane masłem i chudym, białym serem, pomidor, kaszka manna.
- Drugie śniadanie – prażony ryż z jabłkami.
- Obiad – zupa jarzynowa, ryba pieczona w folii, marchew i brokuł gotowane na parze.
- Podwieczorek – dietetyczne biszkopty, świeży sok owocowo – warzywny.
- Kolacja – kopytka z niewielką ilością masła przyprawione cynamonem.