Ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg – jak wykonywać je poprawnie?

Jak działają ćwiczenia rozciągające?

Ćwiczenia rozciągające mięśni nóg to doskonały sposób, by zapobiec przykurczom mięśni i obniżyć ryzyko wystąpienia kontuzji. Oto kilka z nich, które warto zacząć wykonywać już dziś.

Ćwiczenia rozciągające mają cały szereg zalet – dzięki nim zyskujemy gibkość działa, co redukuje ryzyko wystąpienia urazu czy kondycji. Co więcej, dzięki stretchingowi układ kostny staje się bardziej elastyczny, a jego poszczególne elementy ulegają wzmocnieniu. Ćwiczenia rozciągające wykonywać powinny również osoby uprawiające sporty siłowe – w przeciwnym wypadku dojść może do napięcia mięśni i wystąpienia dolegliwości bólowych stawów. Efekty stretchingu można zaobserwować już po miesiącu ćwiczeń.

Ćwiczenia rozciągające mięśnie ud

  • Skłony do przodu – siadamy na macie do ćwiczeń. Nogi układamy równolegle do siebie tak, by palce stóp były skierowane ku górze. Pochylamy tułów w kierunku stóp, równocześnie prostując i wyciągając przed siebie ręce. Wytrzymujemy w tej pozycji kilkanaście sekund.
  • Przyciąganie nogi – stajemy i unosimy jedną nogę zgiętą w kolanie, opierając się jedną ręką o krzesło albo ścianę. Gdy unieśliśmy prawą nogę, chwytamy za kostkę prawą ręką i ciągniemy stopę ku pośladkom. Powtarzamy na drugą stronę.
  • Wykrok w przód – stajemy, rozstawiając stopy tak, by jedna noga była wysunięta do przodu i zgięta w kolanie, a druga wypchnięta do tyłu i niemalże wyprostowana. Plecy powinny tworzyć linię prostą z biodrami i być delikatnie pochylone do przodu. Zmieniamy nogę i powtarzamy ćwiczenie.

Ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek

  • Rozciąganie mięśnia Achillesa – stajemy z rękami wyprostowanymi w łokciach i opuszczonymi wzdłuż ciała. Unosimy ręce ku górze, podnosimy pięty i stajemy na palcach. Wytrzymujemy kilka sekund i powtarzamy 5 – 10 razy.
  • Rozciąganie łydki z gumą – siadami z wyprostowanymi kolanach nogami. Zaczepiamy gumę gimnastyczną na jeden ze stóp. Przyciągamy jej krańce do siebie, zachowując równocześnie wyprostowane plecy. Ciągniemy przyrząd do momentu, aż poczujemy rozciąganie łydki. Wytrzymujemy pół minuty i powtarzamy na drugą stronę.

Warto rozpocząć ćwiczenia rozciągające już dziś, gdy tylko zauważysz pierwsze efekty, zapragniesz więcej!