Pigwówka to popularna nalewka o głębokim, ciemnobursztynowym kolorze i niesamowitym aromacie. Jej przygotowanie jest nieco czasochłonne, lecz efekt końcowy skutecznie rekompensuje wysiłek włożony w zrobienie tego trunku. Jak powinna wyglądać i smakować idealna nalewka z pigwy?
Wiele osób myli ze sobą pigwę oraz pigwowiec, które są dwoma zupełnie różnymi owocami. Pierwszy z nich jest zbliżony wielkością do jabłka lub gruszki, drugi – do orzecha włoskiego (jest on również znacznie bardziej kwaśny). Nalewka z pigwy idealnie nadaje się na zimne jesienno-zimowe pory, rozgrzewa i zniewala smakiem. W dodatku zawarta w niej witamina C poprawia naszą odporność!
Czego potrzebujemy do zrobienia nalewki pigwy?
Nalewka z pigwy – składniki
- 1 kg dojrzałych owoców pigwy,
- 1/2 kg cukru,
- 1/2 litra spirytusu 95%,
- 1/2 litra wódki 40%,
- 1 szklanka wody,
- 1 laska przekrojonej wzdłuż wanilii,
- 2-3 laski cynamonu,
- po 1 goździku na każde 200 ml nalewki.
Owoce pigwy dokładnie myjemy, kroimy w ćwiartki, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w cienkie plasterki.
Owoce układamy w dużym słoiku, zasypujemy cukrem i potrząsamy. Zakręcamy i odstawiamy na 5 dni do lodówki. Minimum raz dziennie potrząsamy słoikiem.
Gdy zaobserwujemy, że owoce stały się miękkie i lekko ściemniały, przechodzimy do kolejnego etapu produkcji pigwówki.
Do słoików dolewamy ciepłą, przegotowaną wodę i mieszamy, tak by połączyła się z sokiem. Następnie wlewamy wódkę, a potem spirytus. Słoik zakręcamy i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce na co najmniej 1 miesiąc.
Po okresie leżakowania, nalewkę z pigwy rozlewamy przez sitko do uprzednio wyparzonych butelek lub karafki. Na każde 200 ml trunku dodajemy laskę wanilii, kawałek cynamonu oraz po 1 goździku.
Butelki zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce na minimum 2 miesiące, by nalewka nabrała aromatu i mocy.