Szablony CV w programie Microsoft Word

Każdy pracownik wie, że dobre CV to pierwszy krok do zdobycia wymarzonej pracy. CV jest pierwszym, co widzi rekruter w HR, czyli jest niejako naszą wizytówką. A ta powinna być estetyczna i profesjonalnie zrobiona – nikt wszak nie zechciałby zatrudnić kogoś, kogo wizytówka wygląda niedbale, mimo najszczerszych chęci i dobrych kwalifikacji.

Tworzenie takiego CV od początku jest jednak monotonne i pracochłonne – rozmieszczenie tabel, wykresów, które co rusz się przesuwają i robią na ekranie kompletny mętlik. Z pomocą przychodzą szablony CV, które każdy może znaleźć i pobrać w programie Word. W Windows 11 znajdują się one w funkcji Plik, a następnie: Nowy. Wtedy można wybrać Pusty Dokument lub różne szablony Curriculum Vitae albo zaproszeń czy biuletynów podróżnych.

CV w Wordzie

Word oferuje różne typy CV, czarno-białe, kolorowe, w każdym razie każdy czymś się wyróżnia. Wszystkie są dobrze sformatowane i z pewnością nie „rozjadą się”, gdy otworzy je rekruter. Warto jednak zawsze zapisać je w rozszerzeniu PDF, w razie gdyby HR-owiec pracował na Macintoshu.
Szablony CV w Wordzie są oryginalne i – wbrew pozorom – nieszablonowe i zdecydowanie wyróżniają pracownika z masy podobnych, czarno-białych CV o identycznym szablonie.
Word stworzył wraz z Microsoftem także szablony, które można pobrać z Internetu. Należy pamiętać, że Word nie jest programem graficznym jak Photoshop czy Lightroom, jest programem do pisania dokumentów. Dlatego tutaj bardzo przydadzą się szablony CV, które są przejrzyste i czytelne dla rekrutera. Niewielkie ozdobniki jak podłużna linia z kolorowymi punktorami nada bardzo dynamiczny i nowoczesny wygląd, świetnie sprawdzi się dla pracowników biurowych.

Tylko jedna strona w CV!

Ważne jest też, by CV posiadało jedną stronę – żaden rekruter nie będzie chciał czytać dwóch, jeśli ma kilkadziesiąt lub więcej kandydatów. Word rozdysponowuje wszystkie niezbędne informacje na jednej stronie, wykorzystując między innymi margines czy funkcję kolorowej tabeli. Z lewej strony warto umieścić swoje zdjęcie (jeśli trzeba) i opisać swoje umiejętności czy zainteresowania, natomiast na głównej części opisać swoje doświadczenie i wykształcenie – Word oferuje również takie szablony, świetne dla inżyniera czy architekta.

Kolory też są ważne

Subtelna kolorystyka jest ważna dla estetycznego szablonu CV, by nie kuło w oczy; najlepiej sprawdzają się czerń i biel, stonowana zieleń lub przygaszona czerwień. Ostrych kolorów lepiej unikać.
Każdy szablon CV musi mieć wyraźnie wydzielone sekcje – jest to podstawą jego budowy. Budowa dwukolumnowa wybrana z szablonów CV to dobry sposób na zaoszczędzenie miejsca i dokładny opis swoich kwalifikacji. Szablony Curriculum Vitae zawierają także ikony, dzięki którym CV zyskuje nowoczesny wygląd (np. ikony mediów społecznościowych, skrzynki pocztowej czy adresu), idealny dla aplikanta do firmy informatycznej na przykład.

Klauzula o danych osobowych

Każde CV w Polsce musi też zawierać klauzulę CV ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych i kontaktowych – nie jest ona dodana do szablonów CV w Wordzie, należy więc o niej pamiętać i dołączyć na koniec mniejszą czcionką, aby zyskać więcej miejsca na opis swoich umiejętności.

Dla kogo szablony CV?

Z szablonów CV mogą korzystać zarówno osoby o bogatym dorobku, jak i studenci dopiero rozpoczynający swoją karierę, stawiający pierwsze kroki na rynku pracy. Word oferuje zarówno wyraziste CV, gdzie jest sporo miejsca na opisanie doświadczenia zawodowego (miejsce na odpowiednie certyfikaty i szkolenia), jak i proste CV w kolorze niebieskim, który wzbudza zaufanie i kojarzy się z profesjonalizmem. Młode osoby bez dużego doświadczenia powinny wtedy podzielić swoje umiejętności na miękkie i twarde – rekturerzy coraz częściej patrzą także na te pierwsze w trakcie szukania nowych pracowników.
Inne szablony CV w Wordzie uwypuklają na przykład sekcję z danymi teleadresowymi, dzięki czemu Curriculum Vitae wygląda profesjonalnie, a jednocześnie maskują luki w zatrudnieniu lub nieduże doświadczenie zawodowe. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób np. które były na urlopie macierzyńskim.
Microsoft Word oferuje także bardziej ciekawe szablony, na przykład ze zdjęciem pośrodku, które uwypukla naszą prezencję, przez co świetnie sprawdzi się dla osób, w których ważny jest wygląd, na przykład u kosmetyczki lub hostessy.

CV z punktu widzenia rekrutera

Szablony CV w Wordzie są również przyjazne dla systemów ATS, które skanują CV i sprawdzają dopasowanie kandydatów do ofert pracy. Coraz więcej firm korzysta z takich rozwiązań, więc szablon jest o tyle dobrym pomysłem, że z pewnością szata graficzna się nie rozejdzie. Co więcej, szablony CV uwypuklają również imię i nazwisko kandydata – dzięki czemu rekruter łatwiej je zapamięta, co może pomóc przy kolejnych etapach rekrutacji na dane stanowisko.
Word oferuje również szablony bez zdjęcia – takie są świetne, gdy aplikuje się do pracy np. w Wielkiej Brytanii czy w Norwegii. W tych krajach nie dodaje się zdjęcia do CV.
Każdy szablon CV w Wordzie zapewnia jednak przejrzystość i profesjonalizm, a jednocześnie niebanalność. Każdy kandydat będzie w stanie znaleźć coś pod siebie i konkretną posadę, o którą się ubiega.

Inne artykuły o CV znajdziesz na: https://cvninja.pl/artykuly/curriculum-vitae.