Jak przebiega badanie niepłodności?

Jak bada się niepłodność u kobiet?

Marzycie o dziecku, lecz mimo usilnych starań nie możecie doczekać się upragnionej ciąży? Najwyższy czas na skorzystanie z pomocy specjalisty!

Jak przebiegają badania niepłodności? Przydatne informacje na ten temat znajdziecie w poniższym tekście.

Garść statystyk

Niepłodność została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z najbardziej niepokojących chorób społecznych. Na świecie co szósta para w wieku reprodukcyjnym jest niepłodna, a co trzecia musi korzystać ze specjalistycznej pomocy medycznej. Problem ten dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. O niepłodności mówić można wówczas, gdy mimo regularnego współżycia bez zastosowania środków antykoncepcyjnych przez minimum rok nie udało się zajść w ciążę. W naszym kraju problem ten dotyka ponad 1 500 000 par, z czego u prawie 50% z nich źródłem niepowodzeń są różnego rodzaju problemy zdrowotne.

Przyczyny niepłodności

niepłodność

U kobiet znaczący wpływ na płodność ma wiek. Okres maksymalnej płodności przypada na czas między 20 a 25 rokiem życia, po czym stopniowo maleje, by po 37 roku życia ulec drastycznemu obniżeniu. Na problem z płodnością wpływ może mieć także zaburzony proces owulacji lub wydzielania prolaktyny, zespół policystycznych jajników, niewłaściwie leczone choroby tarczycy, otyłość, permanentny stres czy nadużywanie alkoholu.

W przypadku mężczyzn, najczęstszą przyczyną niepłodności jest z kolei niska jakość nasienia – zmiany w budowie plemników, ich obniżona ilość oraz zmniejszona ruchliwość. Na jakość nasienia wpływ może mieć również stosowanie używek oraz niektórych leków, siedzący tryb życia, nieprawidłowa budowa prącia oraz przegrzanie lub uszkodzenie jąder.

Badanie niepłodności krok po kroku

  • Szczegółowy wywiad lekarski – w jego trakcie lekarz może zadać pytania odnośnie cyklu miesiączkowego, przebytych w przeszłości chorób, częstości współżycia, wad wrodzonych, chorób genetycznych w rodzinie oraz poronień.
  • Badania ginekologiczne – pozwalają one sprawdzić budowę oraz funkcjonowanie narządów rodnych – wady w ich budowie są bowiem częstą przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Najczęściej wykonuje się przezpochwowe badanie ultrasonograficzne, histeroskopię, histerosalpingografię oraz histerosalpingosonografię kontrastową.
  • Badanie hormonalne – szczegółowe badania laboratoryjne stanowią fundamentalne narzędzie diagnostyczne. Wykonuje się tutaj między innymi badania Anty-Muellerian Hormon (AMH) i Inhibina B. Pierwsze z nich pozwalają ocenić rezerwację jajnikową oraz określić, kiedy kobieta wejdzie w stan menopauzalny. Drugie umożliwia z kolei określenie jakości oraz ilości komórek jajowych.

Jeżeli chodzi o mężczyzn, podstawowym testem diagnostycznym jest badanie ogólne nasienia, które w większości przypadków wykonuje się dwukrotnie. Połączone jest ono ze szczegółowym wywiadem lekarskim.