Skuteczne zapuszczanie włosów – co i jak?

Sposoby na zapuszczanie włosów

Piękne, długie pasma to marzenie każdej kobiety. Niestety, nie każda z nas ma wystarczająco dużo cierpliwości do zapuszczania włosów.

Jak zapuszczać włosy, by rosły one szybko i zachwycały swoim pięknym wyglądem? Podpowiadamy!

W jakim tempie rosną włosy?

Tempo wzrostu włosów jest uzależnione zarówno od genetycznych predyspozycji, jak i poziomu ich nawilżenia, diety oraz pielęgnacji. Średnio jest to około 1 centymetr na miesiąc. W ich szybkim wzroście przeszkadzać może między innymi niewłaściwy jadłospis, stosowanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków oraz stosowanie urządzeń generujących gorące powietrze takich, jak suszarki, lokówki czy prostownice. Pomocne okazać mogą się z kolei stosownie dopasowane odżywki, maski, oleje oraz ampułki.

Jak zmierzyć długość naszych włosów?

Aby dowiedzieć się, jaka jest długość naszych pasm, stajemy przy ścianie i zaznaczamy dwie kreski. Pierwsza, górna to nasz wzrost, dolna – miejsce, do którego sięgają włosy. Następnie oddalamy się od ściany i mierzymy odległość pomiędzy jedną a drugą kreską – jest to długość naszych włosów.

Etapy zapuszczania włosów

  1. Podcinanie – najlepiej robić to co około 3 miesiące. Gdy końcówki naszych pasm będą w nienagannym stanie, włosy będą rosły znacznie szybciej. Rozdwojone i łamliwe końce w znaczącym stopniu hamują ich porost.
  2. Odżywianie – to niezwykle ważny etap. Warto pamiętać o tym, by po każdym myciu włosów nałożyć na nie odżywkę, a raz w tygodniu – maskę.
  3. Odpowiednie upięcie – gdy nasze włosy są krótsze nic do ramion, nie upinajmy ich. Pasma nie lubią również ciasnych kucyków i koków.

Sprawdzone sposoby na zapuszczanie włosów

  • Właściwa dieta – jeżeli nasz jadłospis jest ubogi w witaminy i minerały, przyczynić może się to do zahamowania porostu włosów. W związku z tym, warto zadbać o to, by w codziennej diecie znalazły się produkty spożywcze bogate w składniki odżywcze.

 

  • Nawodnienie organizmu – jeżeli zauważyłyśmy, że nasze włosy są matowe i pozbawione blasku to znak, że pijemy zbyt mało wody. Związane jest to tym, że wypłukuje ona z naszego organizmu toksyny będące efektem ubocznym spożywania jedzenia. W związku z tym zadbajmy o to, by każdego dnia pić minimum 2 litry wody.

 

  • NIE dla gorącego powietrza – wysoka temperatura emitowana przez urządzenia takie, jak suszarka lokówka czy prostownica sprawia, że masa staja się suche, kruche i łamliwe. Jeżeli już musimy je wysuszyć, skorzystajmy z chłodnego strumienia powietrza lub pozwólmy pasmom wyschnąć w sposób naturalny.

 

  • Odpowiednie mycie włosów – włosy należy myć letnią wodą, a chwilę przed nałożeniem szamponu poświęćmy chwilę na spłukanie niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeń z całego dnia. Szampon nakładamy na dłoń i rozcieńczamy go z odrobiną wody – nigdy nie aplikujemy go bezpośrednio na głowę. Nie powinno się go wcierać we włosy, a zamiast tego delikatnie wmasowywać.

 

  • Turban – po umyciu włosów zawińmy je na chwilę w wykonany z ręcznika turban. Gdy lekko przeschną możemy je delikatnie wytrzeć. Pasm nie należy czesać, gdy są jeszcze mokre – możemy je w ten sposób uszkodzić.

 

  • Regularne szczotkowanie włosów – aby zagwarantować skórze głowy lepsze ukrwienie, warto zadbać o systematyczne szczotkowanie pasm. Czynność ta trwać powinna około 10 – 15 minut. Do tego celu najlepiej wykorzystywać szczotkę z naturalnej szczeciny dzika  – posiada ona keratynę, która jest jednym ze składników budulcowych ludzkiego włosa.

 

  • Odpowiednie kosmetyki do stylizacji – jeżeli zależy nam na długich, zdrowych pasmach, zrezygnujmy ze stosowania pianek oraz lakieru, a zamiast tego postawmy na naturalny wygląd.

 

  • Spanie z rozpuszczonymi włosami – warto zdawać sobie sprawę z faktu, że to właśnie w nocy nasze pasma najintensywniej rosną. W związku z tym, przed pójściem spać warto je rozpuścić, dając im swobodnie odpocząć.

 

  • Wcierki do włosów – to sprawdzony, naturalny sposób na zdrowe, długie włosy. Wyjątkowo skuteczna jest domowej roboty wcierka z octu jabłkowego.

 

  • Domowej roboty maseczki – porost włosów skutecznie przyspieszy maseczka z żółtek jaj. Przygotowujemy ją w sposób następujący – ubijamy żółtko, dodając stopniowo olejek dla dzieci tak, aby mikstura miała stosunkowo zwartą konsystencję. Następnie aplikujemy ją na włosy, zostawiamy na około 15 minut i dokładnie spłukujemy.

 

  • Woda z cebuli – tego typu kąpiel skutecznie pobudza pasma do wzrostu i doskonale je odżywia.

 

  • Olej palmowy – w jego składzie znajdują się tokotrienole, które są odpowiedzialne za wzrost włosów. Najlepiej aplikować go na pasma raz na tydzień. Po około 10 minutach myjemy je w letniej wodzie przy pomocy szamponu dopasowanego do rodzaju naszych pasm.

 

  • Nakrycie głowy – promienie słoneczne oraz niskie temperatury nie są sprzymierzeńcami naszych włosów. W związku z tym, latem najlepiej nosić kapelusz lub chustkę, a jesienią i zimą – czapkę wykonaną z przewiewnych tkanin takich, jak chociażby bawełna.