Olej lniany i jego cudowne właściwości

Jakie właściwości ma olej lniany?

Olej lniany jest uznawany za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Stanowi on doskonałe źródło kwasów Omega-3, skutecznie wspiera układ krążenia i pomaga w pielęgnacji skóry. Jakie jeszcze właściwości ma olej lniany?

Prozdrowotne właściwości oleju lnianego są znane od wieków – korzystali z niego już starożytni Grecy i Rzymianie.

Właściwości oleju lnianego

Olej lniany ma szerokie zastosowanie w profilaktyce chorób sercowo – naczyniowych, a także stanów zapalnych. Wysoka zawartość witaminy E skutecznie chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i przyczynia się do osłabienia działania wolnych rodników, które to odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry i uszkadzają DNA komórek. Regularne spożywanie oleju lnianego redukuje ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, łagodzi skutki menopauzy i wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną.

Ekstrakt z lnu jest bardzo często stosowany w kosmetyce. W sklepach dostępne jest wiele preparatów, które mają na celu poprawę elastyczności oraz kolorytu skóry i opóźnienie procesu jej starzenia. Składniki oleju lnianego skutecznie nawilżają naskórek, w szczególności u posiadaczy skóry suchej i wrażliwej. Doskonale sprawdzają się one także w walce z trądzikiem i w łagodzeniu skutków oparzeń słonecznych.

Właściwości oleju lnianego stosowanego na włosy

Olej lniany może być z powodzeniem stosowany do nawilżania oraz pielęgnacji włosów. To popularny składnik odżywek i maseczek, a to ze względu na fakt, iż skutecznie wzmacnia strukturę włosa i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Dodatkowo, pomaga w likwidacji łupieżu i walce z nadmiernym wypadaniem włosów. Olej lniany przywraca pasmom ich naturalny kolor oraz wygładza ich strukturę, dzięki czemu staja się mocne i zdrowe.

Olej lniany a odchudzanie

Jak pokazują wyniki badań naukowych, produkty pochodne lnu skutecznie redukują apetyt i tkankę tłuszczową. Już samo siemię lniane powoduje uczucie sytości i jest bogate w fitohormony oraz cynk. Olej lniany sprzyja spalaniu tłuszczu, zwłaszcza w okolicy brzucha.