Rwa kulszowa, potocznie zwana atakiem korzonków nerwowych to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego, który jest największym nerwem obwodowym w naszym organizmie. Pacjenci skarżą się tutaj na nagły, przeszywający ból w okolicy lędźwiowej, któremu nierzadko towarzyszy drętwienie poszczególnych części kręgosłupa.
Przy rwie kulszowej ból pojawia się na skutek mechanicznego nacisku dysku na korzenie nerwowe i najczęściej jest spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa postępującymi z wiekiem. Jak dokładnie wyglądają objawy, gdy dosięgnie nas rwa kulszowa?
Objawy rwy kulszowej
Rwa kulszowa jest opisywana jako kujący, ostry, rwący ból kręgosłupa, który promieniuje na lędźwie, udo lub stopę (zależy to od tego, która część nerwu kulszowego została uciśnięta). Niekiedy dotyczy ona tylko jednej strony ciała, a jeszcze w innym przypadku może uniemożliwiać wstanie z łóżka. W czasie ataku chory odczuwać może również odrętwienie, osłabienie i mrowienie. Rwa kulszowa nasila się podczas kaszlu, kichania oraz śmiechu. Każda z tych czynności zwiększa ciśnienie płynu mózgowo – rdzeniowego, powodując dodatkowy ucisk na korzenie nerwu kulszowego. Zdiagnozowanie rwy kulszowej jest możliwe poprzez sprawdzenie tak zwanego objawy Lasegue’a. W tym celu, kładziemy się na plecach na twardej powierzchni i próbujemy unieść wyprostowaną nogę. Jeśli odczujemy nagły, uniemożliwiający wykonanie ćwiczenia ból to znak, że mamy do czynienia z rwą kulszową.
Przyczyny rwy kulszowej
Rwa kulszowa powstaje w momencie, kiedy dyski zaczynają wystawać poza oś kręgosłupa i uciskać korzonki nerwowe. Przeważnie jest to konsekwencja chorób zwyrodnieniowych i skrzywienia kręgosłupa, dyskopatii lub wypadnięcia dysku. Ucisk na nerw kulszowy może być także spowodowany cukrzycą, nadwagą, otyłością lub obecnością nowotworu. Nie bez znaczenia jest tutaj również dieta uboga w sole mineralne, wapń i witaminy. Ze względu na przeciążenia kręgosłupa, z przykrymi objawami rwy kulszowej bardzo często borykają się kobiety w ciąży.
Leczenie rwy kulszowej
Leczenie tej przykrej dolegliwości opiera się o stosowanie leków przeciwbólowych, środków przeciwzapalnych i rozkurczowych, fizykoterapię oraz masaże. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się zaaplikowanie zastrzyków domięśniowych oraz noszenie usztywniającego gorsetu.