Spis treści
- 1 Joga dla początkujących. Bardzo ciekawy artykuł poświęcony starożytnym mudrom. Techniki hatha-jogi, która jest jedną z 5 ścieżek jogi. Zachęcam was do zgłębienia wiedzy na ich temat.
- 1.1 Mudry to specjalne pozycje dłoni i układy palców, które mają działanie energetyzujące, wzmacniające i profilaktyczne. Mudry są bardzo łatwe w wykonaniu, a ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne dla ćwiczącego, niezależnie od tego, na jakie schorzenia cierpi.
- 1.2 W czasie wykonywania ćwiczeń możemy oglądać telewizję, spacerować lub po prostu odpoczywać na kanapie. Nie jest nam potrzebne żadne szczególne pomieszczenie czy otoczenie.
- 1.3 Tak prosto wyglądające techniki mogą początkowo budzić nasze wątpliwości, ale wypróbujmy je, a przekonamy się, że ich systematyczne stosowanie przynosi znakomite rezultaty!
- 1.4 Asany – (dosłownie: „siedzenie”) są to pozycje i postawy medytacyjne – zarówno siedzące, stojące jak i leżące. Asany służą wzmocnieniu i uzdrowieniu ciała oraz działają harmonizująco na emocje i psychikę. Klasycy jogi nauczają, że wiele asan służy rozwijaniu szczególnych talentów, zdolności i możliwości. Przykładem asanu może być pozycja kwiatu Lotosu.
- 1.5 Bandhy – (oznacza: „połączenie”, „skrępowanie”, „zamknięcie”) są elementami w zaawansowanych etapach pranajam, służą do skupiania prany w odpowiednich miejscach ciała. Wyróżniamy mula bandhę, jalandhara bandhę oraz uddiyana bandhę.
- 1.6 Joga dla początkujących – 5 elementów i zestaw mudr do harmonizowania energii w ciele
- 1.7 Ćwiczenie:
- 1.8 Joga dla początkujących – Praktyczne wskazówki do praktyki mudr
- 1.9 Podczas praktyki mudr warto pamiętać o kilku kwestiach:
- 1.10 Joga dla początkujących – Korzyści z praktyki mudr
- 1.11 Jesteśmy z natury zwykle bardzo niecierpliwi i pozytywny skutek powinien być dla nas natychmiastowy, no przynajmniej kilkudniowy. Tymczasem skuteczne działanie niektórych mudr wymaga cierpliwości i systematycznego ćwiczenia, ale efekty są wielką radością z powodu przywróconego zdrowia i zarazem sprawdzianem naszej siły woli, konsekwencji i dążenia. Warto też pamiętać, że czym dłuższa praktyka asan, bandh i mudr, tym szybciej pojawiają się efekty energetyczno-lecznicze. Wszystko zależy od konkretnego organizmu – czym bardziej ciało wytrenowane w tego rodzaju jogicznych czy ajurwedyjskich praktykach tym szybciej pojawiają się pozytywne skutki.
Joga dla początkujących. Bardzo ciekawy artykuł poświęcony starożytnym mudrom. Techniki hatha-jogi, która jest jedną z 5 ścieżek jogi. Zachęcam was do zgłębienia wiedzy na ich temat.
Joga dla początkujących – Czym są mudry?
Mudry to specjalne pozycje dłoni i układy palców, które mają działanie energetyzujące, wzmacniające i profilaktyczne. Mudry są bardzo łatwe w wykonaniu, a ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne dla ćwiczącego, niezależnie od tego, na jakie schorzenia cierpi.
Tak jak napisałam we wstępie, mudry to jedna z technik hatha-jogi, czyli jednej z 5 ścieżek jogi, która opiera się na praktycznej pracy z ciałem i oddechem. Hatha-joga przynosi harmonię emocji i umysłu oraz zdrowie fizyczne. Jest to praktyczny system oparty na starożytnej tradycji, której początki sięgają czterech tysięcy lat wstecz i są owocem głębokiej znajomości mechanizmów działania ludzkiego organizmu przez hinduskich mędrców.
Na dłoniach znajduje się dużo punktów przepływu energii ożywiającej nasz organizm. Znajomość tych punktów pozwoliła starożytnym hindusom znaleźć sposób pobudzania ich do pracy. Zauważyli oni, że pewne pozycje rąk i palców usprawniają działanie organizmu, szybko regenerują siły, a jednocześnie przynoszą zapał, radość i pewność siebie. Mudry leczą nerwice, szybko uwalniają od stresu i jego skutków, doskonale poprawiają samopoczucie, ułatwiają zapamiętywanie oraz koncentrację.
Na poprawne zastosowanie mudry wystarczy nam od 15 minut dziennie. Ćwicząc codziennie, bardzo szybko odczujemy ich uzdrawiający wpływ. Jednak aby osiągnąć pełny efekt leczniczy, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo swoje choroby nabywamy latami i aby je wyleczyć, potrzebna jest nasza silna wola oraz czas.
W czasie wykonywania ćwiczeń możemy oglądać telewizję, spacerować lub po prostu odpoczywać na kanapie. Nie jest nam potrzebne żadne szczególne pomieszczenie czy otoczenie.
Ćwiczenia nie wymagają naprężenia mięśni, wysiłku ani też sprawności fizycznej.
Podczas wykonywania mudry najlepiej zwrócić się twarzą ku wschodowi, ale nie jest to bezwzględnie konieczne.
Tak prosto wyglądające techniki mogą początkowo budzić nasze wątpliwości, ale wypróbujmy je, a przekonamy się, że ich systematyczne stosowanie przynosi znakomite rezultaty!
Można powiedzieć, że poprawnie praktykując mudry w codziennym życiu możemy osiągnąć pełen stan radości, harmonii i równowagi, a także nauczyć się regulować energie pięciu żywiołów. Najlepsze efekty osiągniemy, kiedy mudry wykonywane są całym ciałem oraz obiema rękami jednocześnie. Napinanie mięśni nie jest potrzebne, dotyk łączący elementy naszej dłoni ma być delikatny, podobnie dotyk języka czy skierowanie oczu. Bardzo ważne jest mentalne nastawienie i świadomość energii pranicznej, energii żywiołów i tego, co chcemy osiągnąć. Bez tego nie możemy mówić o mudrze, gdyż mudra nie polega na samym ułożeniu palców w jakiś gest – jak się to błędnie przyjęło na Zachodzie.
Na całym świecie spotkamy się z symbolami, w których tkwi jakaś potężna siła, taką właściwość będzie miała mudra. Świadomość łączenia myśli, energii pranicznej i gestów daje zadziwiające rezultaty. Generalnie w nauce jogi od jej fizycznej strony najpierw opanujemy asany, potem bandhy, a na koniec mudry do tych asan i bandh, a wszystko z odpowiednią koncentracją oraz zwykle ze szczególnym rytmem oddychania.
Asany – (dosłownie: „siedzenie”) są to pozycje i postawy medytacyjne – zarówno siedzące, stojące jak i leżące. Asany służą wzmocnieniu i uzdrowieniu ciała oraz działają harmonizująco na emocje i psychikę. Klasycy jogi nauczają, że wiele asan służy rozwijaniu szczególnych talentów, zdolności i możliwości. Przykładem asanu może być pozycja kwiatu Lotosu.
Bandhy – (oznacza: „połączenie”, „skrępowanie”, „zamknięcie”) są elementami w zaawansowanych etapach pranajam, służą do skupiania prany w odpowiednich miejscach ciała. Wyróżniamy mula bandhę, jalandhara bandhę oraz uddiyana bandhę.
Joga dla początkujących – 5 elementów i zestaw mudr do harmonizowania energii w ciele
Fizyczne ciało składa się z pięciu elementów: ogień, powietrze, eter, ziemia i woda.
Tych pięć elementów odpowiada pięciu palcom:
– kciuk – ogień
– wskazujący – powietrze
– środkowy – eter
– serdeczny – ziemia
– mały – woda
Brak równowagi tych elementów w naszym ciele zaburza system immunologiczny, co doprowadza do chorób. Kiedy palec odpowiadający danemu elementowi dotyka kciuka, element ten jest doprowadzany do równowagi. Wykonując mudrę inicjujemy elektromagnetyczny przepływ, który harmonizuje różne elementy i przywraca zdrowie.
Ćwiczenie:
W tym ćwiczeniu łączymy czubek kciuka z każdym po kolei palcem. Utrzymujemy połączenie z każdym palcem przez 5 sekund lub dłużej i całe ćwiczenie może trwać kilka minut. Starajmy się wykonywać to ćwiczenie na dwóch rękach jednocześnie. Ćwiczenie to możemy wykonywać wszędzie i w każdej pozycji, siedzącej, stojącej, leżącej.
Joga dla początkujących – Praktyczne wskazówki do praktyki mudr
Podczas praktyki mudr warto pamiętać o kilku kwestiach:
- Przed rozpoczęciem należy rozluźnić mięśnie dłoni, oczu, języka i nóg. Wszystkie mudry powinny być wykonywane w poczuciu rozluźnienia, bez zbytniego wysiłku czy napinania mięśni.
- Najbardziej optymalną pozycją do praktyki jest „kwiat Lotosu”, nie jest to jednak regułą, każda odpowiednia z punktu jogi pozycja medytacyjna (dhyana-asana) jest dobra o ile nie jest zabroniona.
- W trakcie wykonywania mudr, w których opuszki palców łączą się ze sobą, łączymy je delikatnie bez niepotrzebnego nacisku i pamiętamy, że eksperymentujemy z praną i pranicznymi energiami żywiołów.
- Wybraną mudrę możemy praktykować kilka razy dziennie, pamiętając o tym, że (zależnie od wprawy) pierwsze efekty mogą pojawić się dopiero po 15 minutach.
- Ogólnie zalecana jest praktyka jednej mudry przez około 24 minut (gatika, tatwa) lub 48 minut (muhurta). Czas ten będzie się skracał wraz z rosnącą wprawą w utrzymywaniu asany i mudry. Dla osób zabieganych, możliwe jest podzielenie tego czasu na 12 lub 24 minutowe części.
- Nie ma jedynej słusznej formuły praktyki mudr, każdy powinien odnaleźć metody najbardziej odpowiednie, odzwierciedlające jego potrzeby, ale z pomocą doświadczonego instruktora czy mistrza jogi lub lekarza ajurwedy.
- Mudry możemy wykonywać o każdej porze, każda jest dobra. Rano – podczas przerwy wykładu czy nudnej konferencji, wieczorem – podczas relaksacji lub medytacji czy też zaraz przed pójściem spać.
- Mudry powinno się wykonywać oburącz. Służy to zwiększeniu ich efektywności. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby czasami wykonywać je jedną ręką (np. kiedy nie możemy sobie pozwolić na całkowite oddanie się praktyce). Trzeba się tylko upewnić, że nie spowoduje to złych skutków ubocznych, co czasem może się zdarzyć.
- Mudry możemy stosować naprzemiennie, zwiększając w ten sposób obszar ich działania, ale na komponowaniu mudr w serie trzeba się znać.
- Najlepsze efekty daje świadoma praktyka, może być ona połączona ze świadomym oddechem, odczuwaniem energii pranicznej, wizualizacją światła lub chromoterapią – taka praktyka pozwala skupić się bardziej na naszym wnętrzu.
- Najlepsze efekty osiąga się poprzez konsekwencję, cierpliwość i systematyczną praktykę.
- Mudry prawidłowo praktykowane nie mają żadnych skutków ubocznych, ale trzeba wykonywać je dokładnie i w wielu mudrach uważać, aby nie przesilić układu energetycznego w drugą stronę.
Joga dla początkujących – Korzyści z praktyki mudr
Poza właściwościami i efektami leczniczymi, mudry posiadają również bardziej ogólny pozytywny wpływ na nasze ciało i umysł. Oto niektóre korzyści z praktyk mudr:
– pobudza przepływ energii pranicznej w ciele,
– daje większą świadomość własnego ciała i procesów w nim zachodzących,
– pozwala w łatwy sposób niwelować stres, sprzyja medytacji i wyciszeniu,
– poprawia samopoczucie i kondycję,
– poprawia ukrwienie organów wewnętrznych,
– reguluje działanie gruczołów dokrewnych,
– przywraca równowagę układu nerwowego i hormonalnego,
– może sprzyjać głębokiej relaksacji lub zwiększeniu sił witalnych, zależnie od potrzeby i zastosowanej mudry,
– poprawia pamięć i koncentrację.
Oczywiście pozytywnych skutków praktyki jest o wiele więcej, pewnie trudno byłoby je wszystkie wymienić.
Jesteśmy z natury zwykle bardzo niecierpliwi i pozytywny skutek powinien być dla nas natychmiastowy, no przynajmniej kilkudniowy. Tymczasem skuteczne działanie niektórych mudr wymaga cierpliwości i systematycznego ćwiczenia, ale efekty są wielką radością z powodu przywróconego zdrowia i zarazem sprawdzianem naszej siły woli, konsekwencji i dążenia. Warto też pamiętać, że czym dłuższa praktyka asan, bandh i mudr, tym szybciej pojawiają się efekty energetyczno-lecznicze. Wszystko zależy od konkretnego organizmu – czym bardziej ciało wytrenowane w tego rodzaju jogicznych czy ajurwedyjskich praktykach tym szybciej pojawiają się pozytywne skutki.
Zobacz także:
Joga dla początkujących – Mudry: przykłady, opis ich wykonania oraz działania na nasz organizm
Źródło: porady.uzdrawianie.org, laya-yoga-om.blogspot.ie, pl.wikipedia.org, joga-medytacja.pl