Co można ćwiczyć na basenie

Co można ćwiczyć na basenie?

Znudziły Wam się tradycyjne ćwiczenia na siłowni? Zdecydujcie się na trening na…basenie.

Do wyboru macie między innymi aqua aerobik, aqua spinning oraz hydrofit. Czym są te tajemniczo brzmiące zajęcia?

Aqua aerobik

To sport dla każdego, bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Zajęcia te nie są męczące, czego zasługą jest siła wyporu, która sprawia, że ciężar ciała ulega zmniejszeniu o około 70%. Podczas zajęć czujemy się lekko i z łatwością wykonujemy ruchy, które mogłyby nam sprawić niemałe trudności na siłowni. Woda jest doskonałym amortyzatorem dla stawów oraz mięśni, a co za tym idzie – podczas aqua aerobiku nie grozi nam kondycja, nawet jeżeli od wielu lat nie uprawialiśmy żadnego sportu. Nie musimy również umieć pływać, jako że zajęcia odbywają się w wodzie sięgającej maksymalnie do klatki piersiowej. Standardowe zajęcia trwają godzinę i obejmują rozgrzewkę, trening właściwy, na który składają się między innymi ćwiczenia wytrzymałościowe i wzmacniające poszczególne mięśnie oraz część rozciągająca. Podczas aqua aerobiku wykorzystywane są różnego rodzaju przybory takie, jak piankowe rurki, hantle oraz rękawice. Pozwalają one utrzymać się na wodzie i świetnie sprawdzają się w czasie ćwiczeń oporowych.

Aqua spinning

To zajęcia odbywające się na specjalnych rowerach stacjonarnych zanurzonych w wodzie. Stanowią one idealne rozwiązanie dla wszystkich osób chcących poprawić swoją sprawność fizyczną. Aqua spinning ćwiczyć mogą osoby w każdym wieku, również starsze oraz borykające się z osteoporozą i problemami z układem sercowo – naczyniowym oraz oddechowym. W trakcie zajęć wzmacniane są mięśnie i zwalczany cellulit. Podczas aqua aerobiku nie odczuwa się dużego zmęczenia. Zajęcia prowadzone są przez instruktora pokazującego ćwiczenia na brzegu. Trening odbywa się w rytm muzyki. W zależności od doboru ćwiczeń, program treningowy może być ukierunkowany na wzrost wydolności organizmu, zwiększenie wytrzymałości siłowej czy modelowanie sylwetki.

Hydrofit

To nowość w naszym kraju. Hydrofit wywodzie się z Brazylii i opiera o wykonywanie ćwiczeń na specjalnym urządzeniu o nazwie Water Bike. Od klasycznego roweru różni się od brakiem siodełka oraz możliwością modyfikowania obciążeń. Urządzenie może być wykorzystywane  zarówno w czasie treningu wytrzymałościowego, jak i rekreacyjnego oraz rehabilitacyjnego.