Co na temat przykurczu Dupuytrena wiedzieć powinniśmy?

Na czym polega przykurcz Dupuytrena?

Mianem choroby Dupuytrena określa się postępujący przykurcz rozcięgna dłoniowego, który prowadzi do deformacji zgięciowej palców. Najczęściej cierpią na nią mężczyźni po 45 roku życia.

Choroba ta nierzadko występuje u pacjentów cierpiących na epilepsję, cukrzycę oraz alkoholizm. Konkretne czynniki powodujące pogrubienie oraz zwłóknienie powięzi dłoni nie są jednak do końca znane.

Objawy

Pierwszy objaw omawianej dolegliwości to bolesny guzek na dłoni, zlokalizowany przeważnie w pobliżu palca środkowego lub serdecznego, który z czasem staje się bezbolesny. Na kolejnym etapie mamy do czynienia z tworzeniem się powierzchniowego zrostu z przykurczami w stanie śródręczno – paliczkowym oraz stawach międzypaliczkowych. Dłoń staje się wówczas łukowata.

Niekiedy choroba współwystępuje razem z włóknistym pogrubieniem tkanki tylnej proksymalnych stawów międzypaliczkowych (tak zwane palce poduszeczkowate) oraz chorobą Peyroniego (7-10% przypadków); w rzadkich przypadkach guzki pojawiają się na podeszwowej powierzchni stopy.

Leczenie

Leczenie przykurczu Dupuytrena opiera się o podawanie glikokortykoidów, chirurgiczne usunięcie przykurczów przyczyniających się do upośledzenia funkcji kończyny oraz wstrzyknięcie kolagenazy wytwarzanej przez bakterie Clostridium histolyticum.

Pierwszy ze sposobów jest w stanie skutecznie zredukować lokalną bolesność pod warunkiem, że zostanie zastosowany przed rozwinięciem się przykurczów. Jeżeli nie ma możliwości położenia dłoni płasko na stole lub gdy występują wyraźne przykurcze zgięciowe proksymalnych stawów międzypaliczkowych, konieczne jest leczenie chirurgiczne, które może obejmować przezskórną fasciotomię igłową, tymczasowe zastosowanie dynamicznej zewnętrznej stabilizacji (w przypadku przykurczów PIP) lub otwartą fasciektomię dłoniową/częściową.

Jeżeli choroba objęła kilka palców, najskuteczniejszą metodą leczenia jest otwarta operacja mająca na celu usunięcie dotkniętego obszaru powięzi. Resekcja musi zostać przeprowadzona bardzo starannie, jako że tkanka w tych miejscach jest otoczona wiązkami nerwowo – naczyniowymi oraz ścięgnami. Niedokładne usunięcie lub nawrót choroby prowadzić może do nawracających przykurczów. Dotyczy to zwłaszcza młodych pacjentów, z obciążonym wywiadem rodzinnym, którzy cierpią na palce poduszeczkowate, chorobę Peyroniego lub fibromatozę podeszwową. Wstrzyknięcie kolagenazy powodować może natomiast inwolucję niektórych typów przykruczów, zwłaszcza charakterystycznych dla PIP.