5 objawów zbliżającej się menopauzy, które każda kobieta powinna znać

Po czym poznać, że zbliża się menopauza

Przed osiągnięciem menopauzy kobiety przechodzą okres przejściowy, zwany okołomenopauzą lub perimenopauzą, kiedy to mamy do czynienia ze spadkiem poziomu estrogrenu i progesteronu. W konsekwencji, dochodzi do skrócenia cykli menstruacyjnych, aż do całkowitego ustąpienia.

Okres ten trwa od 2 do 5 lat, a towarzyszące mu objawy bywają bardzo zróżnicowane. Oto kilka najbardziej typowych, które występują u większości kobiet.

Nieregularny cykl

Jest on pierwszym ostrzeżeniem. Nieregularne miesiączki to efekt zmiany poziomu estrogenu. Kobiety wchodzące w okres menopauzalny mogą zaobserwować różnicę w długości cyklu, który przestaje być regularny.

Obfite krwawienie

Związane jest ono ze zmianą poziomu progesteronu. Jako że owulacja ulega rozregulowaniu, endometrium (warstwa macicy zanikająca podczas miesiączki) dłużej narasta i staje się grubsze niż w normalnym cyklu, powodując obfite krwawienie.

Uderzenia gorąca

Z problemem tym boryka się aż 75% kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Mogą się one wahać od delikatnych uderzeń aż po bardzo intensywne pocenie się. Związane jest to z obniżeniem poziomu estrogenu, co utrudnia utrzymanie stałej temperatury ciała.

Wahania nastroju

To jeden z najpopularniejszych objawów perimenopauzy. Na gwałtowne zmiany nastrojów w większym stopniu narażone są te z kobiet, które w przeszłości cierpiały na depresję poporodową.

Suchość pochwy

Problem ten związany jest ze zmniejszonym poziomem estrogenu, co może powodować utratę elastyczności tkanki tłuszczowej i naturalnej wilgotności pochwy.