Jak nasz organizm ostrzega nas przed atakiem serca?

Jak nasz organizm ostrzega nas przed atakiem serca?

Zawał mięśnia sercowego, określany potocznie jako atak serca, dotyka każdego roku miliony ludzi na całym świecie, nierzadko prowadząc do zgonu.

Dzięki zwiększonej wiedzy oraz intensywnym badaniom, dziesiątki pacjentów mają szansę go przeżyć. Jak rozpoznać znaki ostrzegawcze, których doświadcza ponad 50% pacjentów na miesiąc przed ostrym zawałem mięśnia sercowego?

Duszności

Zwężone tętnice przyczyniają się do redukcji przepływu krwi, redukując ryzyko zawału serca. Nasz organizm ostrzega nas przed tym w postaci  odczuwania nagłych duszności.

Przeziębienie

Wielu pacjentów przed wystąpieniem zawału zgłasza się do lekarza z objawami przeziębienia. Związane jest to z faktem, że nasz organizm poświęca wszystkie swoje zasoby na odpieranie ataku serca, pozostawiając system odpornościowy słaby i zagrożony.

Zmęczenie

Do zawału serca może dojść w sytuacji, kiedy przepływ serca do krwi zostaje przerwany lub zablokowany. Gdy nie otrzymuje ono wystarczającej ilości krwi, organizm ma znacznie mniej energii, co prowadzi do uczucia zmęczenia.

Ucisk w klatce piersiowej

Jednym z najpopularniejszych objawów zawału serca jest silny ucisk na klatce piersiowej, który niekiedy promieniuje do ramienia. Niekiedy odczuwalny może być on również w gardle, szyi, żuchwie, na plecach czy brzuchu. Zwykle trwa on minimum 15 minut.

Zawroty głowy, oszołomienie, nadmierna potliwość

Na skutek zmniejszonego dopływu krwi do mózgu, możemy doświadczać przykrych objawów takich, jak zawroty głowy, oszołomienie czy nadmierne pocenie.