W jaki sposób odróżnić łojotokowe zapalenie skóry od łuszczycy?

Jak objawia się łojotokowe zapalenie skóry?

Wiele pacjentów ma problem z odróżnieniem od siebie łojotokowego zapalenia skóry oraz łuszczycy.

Jak objawiają się te dolegliwości i co je różni?

Łojotokowe zapalenie skóry

To popularna choroba zapalna skóry. Najczęściej zapadają na nią osoby młode, w szczególności mężczyźni. Zmiany obejmują głównie owłosioną skórę głowy i obszar za uszami, a także okolice ciała z dużą ilością gruczołów łojowych – twarz, okolicę mostka i łopatek oraz zgięcia stawowe i fałdy skórne. W przypadku długotrwałego przebiegu choroby, możemy mieć do czynienia z przerzedzaniem się włosów i sączenia się zmian.

Łuszczyca

To najczęstsze schorzenie skóry, które ma podłoże genetyczne. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, a objawia się złuszczającymi się wykwitami na skórze, które znikają bez powstawania blizn. Mają one postać płaskich grudek o wyrazistych brzegach, które pokrywa nawarstwiająca się łuska. Wykwity powstają przeważnie na owłosionej skórze głowy, a także stopach, dłoniach, a niekiedy również paznokciach. Łuszczyca ma przewlekły charakter, a zmiany skórne nawracają tu z różną częstotliwością.

Łojotokowe zapalenie skóry a łuszczyca

Główne różnice między opisywanymi chorobami dotyczą lokalizacji każdej z nich. Wyprysk łojotokowy zajmuje głównie okolice łojotokowe. W obrębie skóry głowy dojść może do przerzedzania się włosów. W przypadku łuszczycy, zmiany chorobowe powodują mniejszy wysięk. W wielu przypadkach postawienie diagnozy jest możliwe na podstawie badania histologicznego.