Przed osiągnięciem menopauzy kobiety przechodzą okres przejściowy, zwany okołomenopauzą lub perimenopauzą, kiedy to mamy do czynienia ze spadkiem poziomu estrogrenu i progesteronu. W konsekwencji, dochodzi do skrócenia cykli menstruacyjnych, aż do całkowitego ustąpienia.
Okres ten trwa od 2 do 5 lat, a towarzyszące mu objawy bywają bardzo zróżnicowane. Oto kilka najbardziej typowych, które występują u większości kobiet.
Nieregularny cykl
Jest on pierwszym ostrzeżeniem. Nieregularne miesiączki to efekt zmiany poziomu estrogenu. Kobiety wchodzące w okres menopauzalny mogą zaobserwować różnicę w długości cyklu, który przestaje być regularny.
Obfite krwawienie
Związane jest ono ze zmianą poziomu progesteronu. Jako że owulacja ulega rozregulowaniu, endometrium (warstwa macicy zanikająca podczas miesiączki) dłużej narasta i staje się grubsze niż w normalnym cyklu, powodując obfite krwawienie.
Uderzenia gorąca
Z problemem tym boryka się aż 75% kobiet w okresie okołomenopauzalnym. Mogą się one wahać od delikatnych uderzeń aż po bardzo intensywne pocenie się. Związane jest to z obniżeniem poziomu estrogenu, co utrudnia utrzymanie stałej temperatury ciała.
Wahania nastroju
To jeden z najpopularniejszych objawów perimenopauzy. Na gwałtowne zmiany nastrojów w większym stopniu narażone są te z kobiet, które w przeszłości cierpiały na depresję poporodową.
Suchość pochwy
Problem ten związany jest ze zmniejszonym poziomem estrogenu, co może powodować utratę elastyczności tkanki tłuszczowej i naturalnej wilgotności pochwy.