Spis treści
Haluksy to stan, gdy duży palec u stopy odchyla się w stronę drugiego. Problem ten dotyczy około 4% mieszkańców naszego kraju i u połowy z nich pojawia się przed 20 rokiem życia.
Jak skutecznie pozbyć się haluksów?
Haluksy – co to takiego?
Haluks to choroba zwyrodnieniowa polegająca na zniekształceniu stopy. Najczęściej borykają się z nią kobiety mające nadwagę oraz noszące buty na wysokich obcasach, z wąskim czubkiem. Do powstania haluksów przyczynić może się również płaskostopie oraz stojący tryb życia.Główne ich objawy, poza narastającym bólem, to zapalenie wysiękowe kaletki,bolesne zgrubienia naskórka oraz narastające podwinięcie stawu śródstopno-palcowego.
Jak leczyć haluksy?
Jeżeli zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy haluksów, w pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w wygodne buty bez wysokich obcasów i spiczastych czubków. Niezbędna będzie również wizyta u ortodonty, który pomoże wyborze odpowiedniej metody leczenia. Najczęściej stosuje się tu specjalne żelowe plastry nasączone olejkami mające na celu ochronić bolące miejsca. Równie pomocne mogą okazać się peloty, czyli żelowe wkładki o kształcie kropelki, które spowalniają rozwój koślawości dużego palca i zapobiegają płaskostopiu poprzecznemu. Wielu ortodontów zaleca także stosowanie silikonowych wkładek metatasalnych, dzięki którym poprzeczne sklepie stopy zostaje uniesione ku górze, a co za tym idzie – dochodzi do korekty ustawienia dużego palca. Bardzo skuteczne okazać mogą się również kliny międzypalcowe umieszczane między palcem dużym a drugim. Skutecznie redukują one ból i przywracają prawidłowe ustawienie palców. Kolejna propozycja to opaska na haluksy w formie żelowej wkładki chroniącej duży palec przed otarciami i utrzymującej go w prawidłowej pozycji, co zapobiega zniekształceniu kości i osłabieniu mięśni u stóp. Niekiedy stosuje się również aparaty korekcyjne hamujące pogłębianie się bólu i zapobiegające zniekształceniom palców oraz Hallufix,czyli specjalną szynę zalecaną w czasie leczenia zniekształcenia dużego palca wfazie początkowej. Dodatkowo, sięgnąć można po leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, które zredukują nieprzyjemne dolegliwości. Jeżeli powyższe metody okażą się nieskuteczne, konieczne być przeprowadzenie operacji. Wleczeniu pooperacyjnym zaleca się noszenie specjalnego obuwia ortopedycznego przez okres 4-5 tygodni. Dodatkowo, niezbędne jest wykonywanie specjalnych ćwiczeń korekcyjnych oraz masaży wirowych.
Kinesiotaping – innowacyjna metoda leczenia haluksów
W walce haluksami coraz częściej stosuje się kinesiotaping,czyli metodę terapeutyczną polegającą na umieszczeniu na palcach elastycznejtaśmy w postaci wyciętych plastrów, które produkowane są z bawełny orazakrylowego kleju. Nie krępują one ruchów i przepuszczają powietrze. Aby jednakbyły one skuteczne, ich aplikacja powinna zostać wykonana przez doświadczonegoterapeutę.