Spis treści
Masło orzechowe jest zaliczane do grona bardzo kalorycznych produktów, lecz ze względu na zawartość orzechów, może z powodzeniem stanowić zdrowy składnik codziennej diety.
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że prawdziwe masło orzechowe powinno zawierać wyłącznie prażone orzeszki arachidowe oraz odrobinę soli.
Właściwości masła orzechowego
Masło te zawiera duże ilości pełnowartościowego białka. Znajdziemy tu także nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, omega-6 oraz omega-9, które pozwalają na obniżenie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie mózgu, spowalniają proces starzenia się skóry i wykazują właściwości antynowotworowe. Masło orzechowe zawiera również antyoksydanty pomagające w regulowaniu stężenia glukozy we krwi i zapobiegające występowaniu chorób serca, tryptofan – aminokwas pozytywnie wpływający na koncentrację i poprawiający pracę mózgu, witaminę E, która walcząc z wolnymi rodnikami, pomaga opóźnić proces starzenia się skóry oraz błonnik pomagający usunąć z organizmu zbędne produkty przemiany materii i toksyny.
Masło orzechowe niejedno ma imię
Największą popularnością cieszy się masło orzechowe produkowane z orzechów arachidowych. W sklepach spotkać można się również z masłami produkowanymi na bazie nerkowców, migdałów oraz orzechów włoskich, laskowych oraz brazylijskich. Każde z nich ma inną zawartość składników odżywczych, właściwości oraz skład.
Jak zrobić masło orzechowe?
Potrzebne nam będzie 700 g orzechów ziemnych oraz szczypta soli. Orzeszki wrzucamy na patelnię na kilka minut, prażąc je na złoty kolor. Tak przygotowane mielimy przy pomocy blendera. Gdy masło ma mieć gładką, jednolitą konsystencję, robimy to 5 razy. Jeśli zależy nam na chropowatej strukturze, 3 razy będą w zupełności wystarczające. Na koniec dodajemy do niego odrobinę soli.