Magnez to jeden z siedmiu podstawowych makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Powinny być one spożywane w ilości na poziomie minimum 100 g dziennie. Jednak czym grozi niedobór magnezu?
Dzięki temu jesteśmy w stanie zapobiec szeregu problemu z kośćmi, układem sercowo – naczyniowym czy kośćmi. Jakie role magnez odgrywa w naszym ciele i czym grozi niedobór magnezu?
Zdrowie kości
Magnez pomaga przyswajać wapń w kościach i odgrywa kluczową rolę w aktywacji witaminy D w nerkach. Optymalne spożycie magnezu przekłada się na większą gęstość kości, lepszą formację kryształków kostnych oraz mniejsze ryzyko osteoporozy u kobiet po menopauzie.
Absorpcja wapnia
Magnez oraz wapń są niezwykle ważne dla utrzymania zdrowych kości i zapobiegania osteoporozie. Brak pierwszego z nich może zwiększać ryzyko zwapnienia tętnic i chorób sercowo – naczyniowych. Przyjmując suplementy wapnia musimy jednocześnie przyjmować magnez – jedynie wówczas będziemy mieć pewność, że są one odpowiednio metabolizowane.
Zdrowe serce
Magnez jest niezbędny do utrzymania zdrowia mięśni, w tym serca oraz do przekazywania sygnałów elektrycznych w ciele. Odpowiednie spożycie magnezu wiąże się z mniejszym ryzykiem pojawienia się miażdżycy tętnic i nadciśnienia tętniczego oraz nagromadzenia tłuszczu w ściankach tętnic.
Cukrzyca
Magnez odgrywa bardzo ważną rolę w metabolizmie węglowodanów oraz glukozy. Na każdy 100% wzrost spożycia magnezu, do pewnego stopnia ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 zmniejsza się o około 15%.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Zagwarantowanie odpowiedniego spożycia magnezu, w szczególności w połączeniu z witaminą B6, może pomóc załagodzić przykre objawy zespołu napięcia miesiączkowego takie, jak tkliwość piersi, obrzęk nóg czy wzdęcia.
Niedobór magnezu – Objawy
- utrata apetytu,
- nudności,
- wymioty,
- uczucie zmęczenia,
- skurcze mięśni,
- zmiany rytu serca,
- drętwienie i mrowienie kończyn.
Najlepsze źródła magnezu
- prażone na sucho ziarno słonecznika,
- nasiona sezamu,
- suszone migdały,
- orzechy nerkowca,
- płatki zbożowe,
- masło orzechowe,
- czerwona fasola,
- gotowany szpinak,
- pełnoziarniste pieczywo,
- mleko,
- banany.