Pasje – inspiracje i motywacje, które dodają nam skrzydeł

pasje

Życie w ciągłej monotonii i rutynie potrafi odebrać nam radość z życia. Doświadczania go w pełni, cieszenia się nim i delektowania. Pomału wygasa w nas ta mała iskierka, która pozwala nam cieszyć się życiem. Rozwiązaniem tego stanu rzeczy mogą być pasje. Odnalezienie ich w naszym życiu doda mu kolorów i pikanterii. Życie stanie się wtedy dla nas ciekawe, pełne ekscytacji i nabierze zupełnie innego wymiaru. 

Czy może zauważyłeś, że kiedy twoje działania są pełne pasji, to wszystko co robisz staje się prostsze, przyjemniejsze i szybsze?

Pasja jest uczuciem, które ma bardzo głęboki i intensywny wymiar. Przejmuje całe nasze ciało i porządkuje nasze myśli. Sprawia, że każde działanie, którego się podejmujemy, staje się dla nas niezwykle przyjemną i satysfakcjonującą aktywnością. Umysł staje się klarowny i spokojny, a ciało tak jakby samo wiedziało co ma robić w danej chwili. Wyostrza się nasza intuicja oraz kreatywność, a uczucie radości jest wszechogarniające.

Wystarczy spojrzeć na malarza, który jest pochłonięty pracą nad swoim dziełem lub naukowca, który poświęcony swoim badaniom dokonuje innowacyjnego odkrycia. Pasja dodaje nam skrzydeł.

pasje

Motywacja – klucz do pasji

Aby nawiązać kontakt z naszą pasją, niezbędne jest uzyskanie motywacji. Jest ona istotnym elementem psychologicznym, który nadaje kierunku, utrzymuje go, a następnie wprowadza w życie nasze działania i zachowania. Jeśli chcemy odnaleźć nasze pasje, na początku musimy zaobserwować, co nas napędza i motywuje do działania.

Działania wykonywane z pasją, budzą naszą wytrwałość w dążeniu do celu, co jeszcze bardziej pogłębia naszą motywację gdy zbliżamy się do niego coraz bardziej. Pasja, wytrwałość, motywacja są paliwem dla naszych marzeń, celów i pragnień. To one powodują, że nie poddajemy się na pierwszej napotkanej trudności. Nie mając pasji i motywacji do działania – nie będziemy mieli energii, co w rezultacie spowoduje, że nie osiągniemy nic lub efekt będzie niezadowalający.

pasje

Rodzaje motywacji

# Motywacja zewnętrzna

Motywację zewnętrzną obserwujemy wtedy, kiedy nasze działania nie są motywowane naszą bezpośrednią satysfakcją oraz radością z doświadczania tego działania, a wtedy kiedy robimy je ze względu na rezultat lub osiągnięcie korzyści. W tym wypadku działanie z pasją pojawia się bardzo rzadko lub sporadycznie. Przykładem jest tutaj codzienna praca, dzięki której otrzymujesz środki do życia.

# Motywacja wewnętrzna

Motywację wewnętrzną obserwujemy wtedy, kiedy wykonujemy działanie tylko dlatego, gdyż dostarcza nam ono wewnętrznej radości i satysfakcji oraz gdy tak naprawdę niczego więcej w zamian nie oczekujemy od tego działania. Wolność w tych działaniach napawa nas podświadomie entuzjazmem, co w rezultacie pogłębia naszą motywację.

pasje

Pasja, a wewnętrzne dziecko w nas

Prawdziwa pasja rodzi się wtedy, kiedy uda nam się nawiązać kontakt z naszym wewnętrznym dzieckiem, co w obecnych czasach potrafi wielu osobom sprawić trudność. Dlaczego? W momencie osiągnięcia dorosłości zatracamy całą swoją dziecinną spontaniczność oraz otwartość na działania i doświadczenia. Nakładamy na siebie różne ograniczenia i blokady, co skutkuje tym, że zatracamy w sobie te piękne cechy. Tracimy całą tą dziecięcą radość z życia i zabawy. Przyzwyczajeni do surowych reali naszej rzeczywistości, zapominamy o naszych snach i marzeniach. Całkowicie zatracamy się w systemowym świecie.

Jeżeli chcemy ponownie wzbudzić w sobie radość i entuzjazm, musimy otworzyć się na nasze wewnętrzne dziecko. Wszyscy mamy je w sobie. Spróbujmy sobie przypomnieć, jak to było kiedy byliśmy dziećmi. Co sprawiało nam przyjemność lub wzbudzało naszą ekscytację. Przywołajmy to do naszego codziennego życia.

Poświęćmy się naszym działaniom i sprawmy by stały się one dla nas ciekawe. Pobawmy się! To pomoże nam wyjść z codziennej apatii i rutyny. Nasze wewnętrzne dziecko będzie zachwycone, kiedy odnajdziemy nowe hobby lub zaczniemy realizować projekty, które zawsze chcieliśmy wykonać. Otwórzmy się na to doświadczenie, a zabierze nas ono w podróż do nowych, niesamowitych światów.

pasje

Pielęgnacja naszych pasji

Wypracujmy w sobie nawyk do zaspokajania naszych pasji. Poświęćmy temu chwilę i odwróćmy naszą uwagę od codziennych obowiązków.

Nie udało ci się odnaleźć Twojej pasji?

Podążaj za swoją dziecięcą ciekawością. Może jest coś, co zawsze chciałeś zrobić lub czego chciałeś się nauczyć: założyć ogródek, malować, napisać książkę, zbudować altankę, dekorować ciasta, nauczyć się języka… Eksploruj, odkrywaj, próbuj, szukaj. Dosłownie „skacz z kwiatka, na kwiatek” – może w końcu uda ci się odnaleźć Twoją różę.

Pasje dodadzą nam skrzydeł. Wzbudzą w nas na nowo radość z życia oraz jego smakowania. I nie ważne ile mamy lat i ile czasu oraz siły będzie potrzeba, aby je odnaleźć. Sprawmy, aby nasze marzenia stały się dla nas priorytetem. Spełnianie marzeń i ukrytych pragnień jest tak naprawdę sensem doświadczania naszego życia. Bez nich, życie jest szare i wydaje się być tylko nic nie wartą egzystencją.

Życie z pasją wpłynie pozytywnie na nasze życie codzienne oraz na nasz duchowy i osobisty rozwój. Dzięki nim, uda nam się odnaleźć upragnione szczęście.