Spis treści
Czystek, nazywany również różą skalną, to roślina wywodząca się z basenu Morza Śródziemnego. Jego prozdrowotne właściwości sprawiają, że coraz częściej jest on stosowany w profilaktyce i leczeniu szeregu różnych chorób.
W tradycyjnej medycynie bliskowschodniej, czystek wykorzystywano w roli środka przeciwzapalnego w reumatyzmie, chorobach skóry oraz zapaleniu nerek. Używano go także odo leczenia biegunki oraz wrzodów. Miał on również za zadanie przyspieszać gojenie się ran.
Czystek i jego właściwości lecznicze
Zawarte w czystku polifenole skutecznie zwalczają wolne rodniki, czyli substancje odpowiedzialne za starzenie się organizmu i powstawanie szeregu chorób. Napary z tej rośliny są również wykorzystywane w kuracjach oczyszczających organizm. Wysoki potencjał antyoksydacyjny czystka powoduje, że wykazuje on także działanie odmładzające skórę oraz redukujące zmarszczki.
Zioło czystka doskonale sprawdzi się także do regulacji profilu lipidowego. Hamowania utleniania cholesterolu LDL przez związki fenolowe wpływa na ograniczenie tworzenia się blaszki miażdżycowej, a w konsekwencji – do zmniejszenia ryzyka chorób układu sercowo – naczyniowego.
Udało się także wykazać działanie antykancerogrnne czystka. Ekstrakty z opisywanej rośliny skutecznie hamują powstawanie mutacji DNA i spowalniają niekontrolowane podziały komórkowe związane z procesem nowotworowym. Ekstrakty z hodowli tej rośliny hamują również rozwój raka piersi, raka szyjki macicy oraz czerniaka.
Czystek wpływa także na stymulowanie układu odpornościowego. Wykazuje on również działanie antybakteryjne, antyoksydacyjne i przeciwwirusowe.
Jak stosować czystek?
Ziele czystka parzymy przez około 5 – 10 minut. Zaleca się spożywanie 3 szklanek naparu dziennie. Jedynie długotrwałe przyjmowanie czystka, trwające minimum miesiąc, będzie w stanie przynieść pozytywne efekty. Czystek jest stosowany w postaci herbatek, nalewek i inhalacji. Napary na jego bazie wykorzystuje się również do leczenia trądziku i drobnych podrażnień.