Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy, leczenie

Jak objawia się zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego niekiedy nazywany jest również śluzowym zapaleniem jelita grubego, drażniącą okrężnicą, spastycznym zapaleniem jelita grubego lub spastyczną okrężnicą.

Zespół jelita drażliwego to grupa objawów okrężnicy, które najczęściej występują jednocześnie. Różnią się one od siebie nasileniem oraz czasem trwania, który wynosi co najmniej 3 miesiące przez minimum 3 dni w miesiącu.

Przyczyny zespołu jelita drażliwego

Przyczyna powstawania tej dolegliwości nie została do tej pory jednoznacznie poznana. Bardzo możliwe jest, że jej występowanie związane jest nadwrażliwą okrężnicą lub nieprawidłowo działającym układem odpornościowym. Fizyczne procesy, z którymi mamy do czynienia podczas rozwoju zespołu jelita drażliwego to: spowolnione ruchy okrężnicy powodujące bolesne skurcze, niewłaściwy poziom serotoniny w okrężnicy wpływający na ruchliwość i ruchy jelit oraz łagodna celiakia uszkadzająca jelita.

Objawy zespołu jelita drażliwego

  • ból brzucha,
  • skurcze,
  • wzdęcia i gazy,
  • zaparcia,
  • nudności.

U kobiet objawy zespołu jelita drażliwego mogą się nasilić podczas miesiączki, a niekiedy również w okresie ciąży.

Charakterystyczne dla tej dolegliwości są również zmiany w częstotliwości ruchu jelit, zmiany w wyglądu stolca oraz pewna ulga w bólu pojawiająca się tuż po wypróżnieniu.

Diagnostyka zespołu jelita drażliwego

  • wywiad, w trakcie którego lekarz spyta między innymi o zmiany w sposobie żywienia,
  • badanie kału, które ma na celu wykluczenie zakażenia,
  • badania krwi mające na celu wykluczenie anemii lub celiakii,
  • kolonoskopia – badanie to polega do wprowadzeniu cienkiej rurki razem z kamerą przez przewód pokarmowy do jelita grubego.

Dieta

W przypadku zespołu jelita drażliwego, bardzo pomocna może okazać się dieta bogata w błonnik, który zwiększa objętość stolca. Jego cenne źródło stanowią owoce, warzywa oraz produkty ziarniste. U osób, u których występują gazy i biegunki, zaleca się przyjmowanie błonnika nierozpuszczalnego, który znajdziemy między innymi w orzechach, pomidorach, kapuście, brokułach oraz rodzynkach.

Zmiana stylu życia

Osoby borykające się z zespołem jelita drażliwego powinny zadbać o regularną aktywność fizyczną. Do minimum powinny one ograniczyć spożywanie napojów zawierających kofeinę, które stymulują jelita. Zaleca się także zmniejszenie wielkości posiłków i unikanie potraw bardzo pikantnych i smażonych w głębokim tłuszczu.