Magnez bierze udział w kilkuset procesach chemicznych w naszym organizmie, więc jego odpowiedni poziom mam ogromne znaczenie dla naszego funkcjonowania. Problem w tym, że pierwsze objawy jego niedoboru są niespecyficzne. Jak je rozpoznać i uzupełniać?
Spis treści
Jakie są objawy niedoboru magnezu?
Niedobry magnezu są najczęściej kojarzone ze skurczami i drganiem powiek, choć te równie często są objawami zupełnie innych, czasem dużo poważniejszych problemów zdrowotnych. Z drugiej strony bagatelizujemy częste bóle głowy, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, które również są jednym z podstawowych objawów świadczących o zbyt niskim poziomie tego pierwiastka. Kobiety dodatkowo powinny zwrócić uwagę na pogorszenie stanu swoich włosów i paznokci.
Skąd się biorą niedobory magnezu?
O ile nie cierpimy na poważne zaburzenia wchłaniania pierwiastków i nie mamy ciężkich problemów zdrowotnych, to niedobry magnezu najczęściej wynikają z ludzkiego niedbalstwa. Podstawowym powodem jest niedostateczna jego podaż z dietą. Pomimo odpowiedniej ilości magnezu w pożywieniu może być on nieprzyswajany np. przez zaburzenia trawienie lub niedobory we florze bakteryjnej. Kolejny problem może wynikać ze zwiększonego wydalania magnezu. Może to następować przy schorzeniach współistniejących zaburzających pracę układu moczowego, podczas uporczywych biegunek i wymiotów lub w wyniku przyjmowania niektórych leków.
Magnez w tabletkach, czy z diety?
Magnez pochodzenia naturalnego będzie się wchłaniał znacznie lepiej niż ten przyjmowany w formie tabletek. Podejrzewając niedobory magnezu w naszym organizmie zawsze warto przyjrzeć się swojemu żywieniu, bo akurat ten pierwiastek dość łatwo uzupełnić w ten sposób. Produkty bogate magnez to między innymi rośliny strączkowe, tj. groch, czy fasola, szpinak, orzechy, soja. Pewnie większość ucieszy się z informacji, że bogatym źródłem tego pierwiastka jest czekolada, ale żeby na niej polegać musi być zrobiona z ziaren kakaowca bardzo dobrej jakości i z dużą ich procentową zawartością.
Magnez w tabletkach może być sklasyfikowany zarówno jako lek, jak i suplement. Warto wybierać produkty sprawdzonych firm i o dobrej przyswajalności. Magnez z tabletkach może występować zarówno w formie organicznej, jak i nieorganicznej. Ta pierwsza forma będzie lepiej wchłaniana w przewodzie pokarmowym. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu zdecydujesz się na formę nieorganiczną, lub zwyczajnie, akurat taka znajdzie się w kompleksowym preparacie, który przyjmujesz, to zwróć uwagę by nie był to tlenek, gdyż te wchłanianie są w znikomej ilości.