Spis treści
Włókniaki to łagodne zmiany nowotworowe tkanki łącznej. Mają one postać niewielkiego guzka i najczęściej występują na skórze. Dzieli się je na twarde i miękkie.
Włókniaki twarde mogą się pojawić na skutek urazu i w większości przypadków występują pojedynczo na kończynach górnych lub dolnych. Miękkie mogą być natomiast wrodzone i często pojawiają się w dużych ilościach, na całym ciele.
Czy mogą być groźne?
Włókniaki to zmiany o charakterze łagodnym, a co za tym idzie – niegroźne dla zdrowia. Rosną one bardzo powoli i nie dają przerzutów. Pacjenci skarżą się na nie głównie ze względów estetycznych.
Występowanie włókniaków
Mają one skłonność do powstawania w grupach – na powiekach, dekolcie, szyi, pod pachami, pod piersiami i na pachwinach. Często występują również po wewnętrznej stronie policzków i na podniebieniu twardym oraz miękkim. Bywa że włókniaki pojawiają się także na piersiach.
Leczenie włókniaków
Większość włókniaków i nie wymaga leczenia i usuwa się je jedynie wówczas, gdy powodują u pacjenta dyskomfort – czy to psychiczny czy natury praktycznej. Wskazaniem do usunięcia takiej zmiany jest także jej powiększanie się i zmiana wyglądu. Większe włókniaki usuwa się przy pomocy resekcji chirurgicznej. Często stosuje się tu również krioterapię, czyli wymrażanie zmiany lub laser. W grę wchodzi również elektroresekcja, która polega na wypalaniu guzków przy pomocy prądu elektrycznego.