Rumień zakaźny u dzieci – objawy i leczenie

Czym jest rumień zakaźny?

Rumień zakaźny jest jedną z najpopularniejszych chorób u dzieci. Jej główny objaw stanowi wysypka pojawiająca się na policzkach, która swoim kształtem przypomina skrzydła motyla.

Rumień zakaźny często określa się mianem „piątej choroby”, czyli jednej z dziecięcych dolegliwości objawiających się wysypką (pozostałe z nich to rumień nagły, płonica, różyczka oraz odra). Jest on chorobą zakaźną dotykającą pacjentów między 2 a 12 rokiem życia.

Przyczyny rumienia zakaźnego

Za główną przyczynę opisywanej dolegliwości uważa się parwowirusa B19, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową i rozwija w krwinkach czerwonych. Od momentu zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów upływają zwykle 2 tygodnie. Często objawy rumienia zakaźnego są praktycznie niezauważalne.

Etapy choroby

  1. Ułożona symetrycznie, rumiana wysypka przechodząca w odcień sinawo – fioletowy.
  2. Rozciąganie się wysypki w sposób symetryczny w kierunku ramion, tułowia oraz kończyn. Dochodzi wówczas do powstawania rumieniowych obrączek i plam.
  3. Wysypka blednie, aż w końcu znika całkowicie.

Jak objawia się rumień zakaźny?

Główny objaw tej choroby to wysypka, której nie towarzyszy swędzenie czy ból. Na początku da się zaobsewować zmiany na twarzy, które wraz z upływem czasu zlewają się w rumieniec, który nie obejmuje czoła i obszaru między ustami i nosem. Do innych objawów zalicza się: osłabienie, lekki stan podgorączkowy oraz ból gardła i stawów.

Rumień zakaźny a ciąża

Zakażenie rumieniem zakaźnym, w szczególności w pierwszych dwóch trymestrach ciąży, może być bardzo niebezpieczne i wiązać się z komplikacjami takimi, jak obrzęk płodu, zapalenie mięśnia sercowego, a w skrajnych przypadkach nawet obumarcie.

Na szczęście, około 60-80 procent kobiet planujących zajść w ciążę miało w przeszłości kontakt z wirusem, w związku z czym nie mogą się one zarazić. Nawet jeżeli do tego dojdzie, jak pokazują badania, 75 procent pacjentek rodzi zdrowe dzieci.

Kobiety w ciąży, które podejrzewają, że mogły się zarazić, powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który zleci wykonanie dodatkowych badań takich, jak USG i badania krwi.

Jak leczyć rumień zakaźny?

W przypadku dzieci stosuje się leki łagodzące świąd. Przez cały okres terapii maluch powinien zostać w domu, jako że może zarażać innych na 7 dni przed wystąpieniem wysypki oraz przez pierwsze dni po jej pojawieniu się.