Ocet jabłkowy – właściwości i jego działanie

Jakie właściwości ma ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy stosować można nie tylko do gotowania – posiada on cały szereg zdrowotnych właściwości.

Dlaczego warto już dziś uzupełnić swoją domową apteczkę o ocet jabłkowy?

Pomoc w oczyszczaniu organizmu

Badania wykazały, że ocet jabłkowy pomaga w oczyszczaniu wątroby i bardzo skutecznie stymuluje krążenie krwi. Doskonale sprawdza się on do usuwania szkodliwych toksyn zalegających w naszym organizmie. Wypłukuje je i poprawia naturalny proces filtracji krwi, zwiększają c równocześnie poziom energii. Oprócz tego, rozbija on śluz i oczyszcza węzły chłonne, umożliwiając lepsze krążenie limfy. Zdrowy układ limfatyczny jest w stanie usuwać toksyny z komórek i poprawiać odpowiedź układu odpornościowego.

Eliminacja przerostu Candida

Jako że ocet jabłkowy jest bogaty w naturalne enzymy, regularne spożywanie go może pomóc wyeliminować przerost grzybów Candida w organizmie. Powodują one szereg przykrych dolegliwości takich, jak bóle głowy zmęczenie czy problemy z pamięcią. Mimo że są to naturalnie występujące drożdże, mogą z łatwością wymknąć się spod kontroli wówczas, gdy pH organizmu jest zbyt kwaśne.

Regulacja poziomu cukru we krwi

Jak pokazują badania, spożycie octu jabłkowego jest w stanie obniżyć poziom cukru we krwi o około 30 procent. Jest on również w stanie zwiększać wrażliwość na insulinę, czyli hormon odpowiadający za transport cukru z krwi do tkanek, gdzie zużywana jest ona jako paliwo. W celu utrzymania poziomu cukru we krwi na stabilnym poziomie, niezbędne jest przyjmowanie pomiędzy posiłkami 1-2 łyżek octu w roztworze wodnym.

Redukcja ryzyka wystąpienia chorób serca

Choroba sercowo – naczyniowa to obecnie najpopularniejsza przyczyna zgonów na świecie. Część mierzalnych czynników biologicznych jesteśmy w stanie wyeliminować przyjmując ocet jabłkowy. Związane jest to z faktem, że zawiera on przeciwutleniacz – kwas chlorogenowy chroniący cząsteczki cholesterolu LDL przed utlenieniem, co stanowi kluczowy krok w poprawie pracy układu krążenia.