Okolica 50-ego roku życia może być dla kobiet szczególnie trudnym okresem życia. Nasze organizmy przechodzą wtedy burzę hormonalną niemniejszą niż ta związana z nastoletnim dojrzewaniem. Jakie są objawy menopauzy i jak sobie z nimi poradzić?Menopauza, zwana też klimakterium lub przekwitaniem, to naturalny proces, który musi zajść w życiu każdej kobiety. O ile tylko nie zachodzi on przedwcześnie lub gwałtownie z uwagi na nasze zdrowie, to nie należy się go obawiać. Twój organizm przygotowuje się do tej zmiany przez długie lata. Klimakterium stwierdza się najczęściej w momencie niewystąpienia krwawienia przez okres 12 miesięcy, ale nasza płodność zaczyna zanikać już nawet 10 lat wcześniej. Oczywiście, im bliżej zakończenia zmian, tym objawy są bardziej nasilone. Jak wspomóc swój organizm w przejściu do następnego etapu?
Spis treści
Dietetyczne sztuczki w walce z hormonami
Nie od dziś wiadomo, że jesteś tym co jesz. Zjeść możesz nawet hormony (i nie mówię, tu o tabletkach), a przynajmniej coś co będzie je udawało. Ziarna soi zawierają fitoestrogeny, które pomogą wyrównać spadek estrogenów związanych z okresem menopauzy i odpowiadający za większość nieprzyjemności z nią związanych. Dodatkowo lecytyna, która również się w nich znajduje wspomoże Twój układ nerwowy w walce z zaburzeniami koncentracji, które są kolejnym objawem przekwitania. Postaraj się natomiast zrezygnować z nadmiernej ilości kofeiny. Jej działanie podnosi ciśnienie, a wraz z nim nasilają się uderzenia gorąca. Dodatkowo kawa na wiele z nas działa moczopędnie, a już sam spadek hormonów będzie zmuszał nas do częstszych wizyt w toalecie.
Tabletki dopochwowe, hormonalna terapia zastępcza – pomoc z apteki
W związku z menopauzą nie powinnyśmy unikać wizyty u lekarza, który może nam doradzić najskuteczniejsze leczenie w tym trudnym okresie. Tabletki dopochwowe mogą zawierać substancje nawilżające lub być formą probiotyku, która pozwoli nam uzupełnić florę bakteryjną pochwy. Celem ich działania jest zapobieganie stanom zapalnym tej okolicy, zmniejszenie uczucia suchości w pochwie, a co za tym idzie podniesienie satysfakcji z życia seksualnego. O ile tabletki dopochwowe dostępne są najczęściej bez recepty, to o zastosowaniu hormonów musi zadecydować lekarz. Nie powinny być one jednak środkiem pierwszego wyboru i stosowane od samego początku klimakterium. Przedyskutuj ich stosowanie z lekarzem, kiedy objawy menopauzy uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie, a wszystkie inne środki niestety są już za mało skuteczne.
Nie rezygnuj z aktywności fizycznej.
Nie jest tajemnicą, że regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasz nastrój, a to głównie na jego wahania narzekamy w tym okresie. Co ważne, do spełnienia tej roli nie potrzebujesz absolutnie niczego. Nawet po najzwyklejszym spacerze na świeżym powietrzu poczujesz się dużo lepiej. Dodatkowo wraz ze spadkiem hormonów będzie się zmniejszała masa Twoich kości. To dlatego osteoporoza dotyka dużo częściej kobiet. To co nie używane zanika, więc chroń swój szkielet pokazując mu, że będzie Ci jeszcze długo potrzebny.