Łuszczyca krostkowa – co to takiego i jak leczyć?

Czym jest łuszczyca krostkowa?

Łuszczyca krostkowa to jeden z rzadszych, lecz jednocześnie najcięższy rodzaj tej choroby. Co warto wiedzieć na jej temat?

Łuszczyca krostkowa, jej przyczyny nie zostały do tej pory jednoznacznie rozpoznane. Zwykle dotyka ona osoby około 50 roku życia, bez względu na płeć.

Przyczyny łuszczycy

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną. Wpływ na jej występowanie mogą mieć czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Ryzyko zachorowania na nią zwiększają urazy skóry, stres, przyjmowanie niektórych leków, podrażnienia skóry, palenie papierosów oraz ciąża.

Łuszczycy krostkowa – Rodzaje

  • łuszczyca krostkowa uogólniona – najpopularniejszy rodzaj łuszczycy. U pacjentów ropne krostki pojawiają się na całym ciele, z wyjątkiem twarzy. Do głównych objawów zalicza się bóle stawów, osłabienie, gorączkę, nudności oraz zaczerwienienie skóry,
  • łuszczyca krostkowa dłoni i stóp – w jej przebiegu krostki pojawiają się na dłoniach i stopach; towarzyszy im ból,
  • ciągłe krostkowe zapalenie skóry kończyn – w tym przypadku krostki pojawiają się wyłącznie na palcach.

Leczenie łuszczycy krostkowej

W celu postawienia diagnozy, niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który zaleci sposób leczenia dopasowany do konkretnej postaci choroby, jej przebiegu i stopnia zaawansowania. Nieodłączny element terapii stanowią antybiotyki oraz preparaty miejscowe. Niekiedy stosuje się tu również glikokortykosteroidy. W skrajnych przypadkach, leczenie może wymagać hospitalizacji.v