Bostonka – objawy, przebieg i jej leczenie

Co to jest bostonka?

Bostonka to rodzaj infekcji wirusowej, która z powodu jednej z jej głównych objawów, jakim jest wysypka, często bywa mylona z odrą. W przeciwieństwie do niej, zmiany są tu zlokalizowane wyłącznie na stopach, dłoniach oraz w jamie ustnej i nie wywołują uczucia swędzenia.

Bostonka swoją nazwę wzięła od nazwy miasta Boston – to właśnie tam po raz pierwszy zdiagnozowano tą chorobę. Niekiedy nazywa się ją również enterowirusową gorączką wysypkową, wysypką pęcherzykową lub enterowirusowym zapaleniem jamy ustnej.

Przyczyny bostonki

Bostonka jest wywoływana przez enterowirusy Coxsackie, które powodują również anginę czy przeziębienie. Najczęściej chorują na nią dzieci. Dolegliwością tą zarażamy się przeważnie drogą kropelkową przez kaszel i kichanie. Pierwsze objawy choroby ustępują po około 3 – 6 dniach od zakażenia.

Jak zapobiegać bostonce?

Jako że chorobą tą możemy się zarazić również przez moc oraz stolec, należy pamiętać o myciu rąk po każdej wizycie w toalecie. Niezbędna będzie również regularna dezynfekcja zabawek malucha.

Objawy bostonki

Do głównych objaw bostonki zalicza się ból gardła, biegunkę, nudności, wymioty, wysypki, podwyższoną temperaturę oraz spadek apetytu.

Leczenie bostonki

Bostonka to choroba, która przechodzi samoistnie, w związku z czym leczenie polega tutaj na łagodzeniu jej objawów, głównie przez odkażanie pęcherzyków. Do tego celu można używać antybiotyków, antyseptycznych barwników, gencjany albo specjalnego pudru.

Powikłania, jakie mogą wystąpić po bostonce to zapalenie spojówek, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych oraz zapalenie mięśnia sercowego.