Korzyści z rzucenia palenia są zauważalne bardzo szybko. Co można zyskać?

Rzucenie palenia jest jednym z najtrudniejszych nałogów do zwalczenia, jednak niezależnie ile lat upłynęło na paleniu, warto z niego zrezygnować. Organizm zaczyna się regenerować już po kilku godzinach po zapaleniu ostatniego papierosa dlatego, zamiast szukać wymówek, lepiej rzucić palenie raz na zawsze.

Korzyści z rzucenia palenia po kilku i kilkudziesięciu godzinach.

Po kilku godzinach po odstawieniu ostatniego papierosa poziom tlenku węgla, który utrudniał oddychanie, spada o 75%, a nikotyny aż o 90%. Dzięki temu serce nie musi pracować już na wysokich obrotach, żeby dostarczyć tlen do wszystkich części ciała. Po 24 godzinach wyostrza się węch i smak, które pod wpływem papierosów były przytłumione. Wąchanie jest ułatwione, ponieważ oskrzela się rozluźniają i łatwiej się oddycha. Gdy minie około 6 tygodni od rzucenia palenia męczący kaszel zanika, a nos i zatoki są w końcu drożne. Poprawia się również wydolność organizmu.

Co zmieni się na lepsze po kilku miesiącach i dłużej?

Palenie papierosów powoduje kłopoty z erekcją, dlatego wielu mężczyzn sięga po tabletki na potencję bez recepty, MaxON active, Permen King, by poprawić swoje życie seksualne. Otóż po upływie około 3 miesięcy od momentu rzucenia palenia nawet 75% mężczyzn odczuwa wyraźną poprawę lub brak problemów z erekcją. Gdy mija rok od odstawienia papierosów, można zauważyć zmiany na skórze twarzy- przebarwienia znikają, a zmarszczki stają się płytsze- wygląd staje się po prostu młodszy. Zmianę można zauważyć również w jamie ustnej- zęby staja się bielsze i zdrowsze. Oprócz tego znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób sercowo- naczyniowych. Niepalenie przez kilka lat zmniejsza nawet ryzyko przedwczesnej śmierci. Pozytywnym skutkiem są również zaoszczędzone pieniądze, które do momentu rzucenia palenia były wydawane na papierosy.

Jak radzić sobie z negatywnymi skutkami rzucenia palenia?

Jednak rzucenie palenia wiąże się również z negatywnymi skutkami- chodzi głównie o nadmierną nerwowość oraz nadmierny apetyt. Rozdrażnienie i chęć objadania się najczęściej towarzyszy na zmianę i trudno jest się oprzeć pokusie. Brak nikotyny w organizmie powoduje spowolnienie przemiany materii, co bardzo często skutkuje przybieraniem na wadze. Aby uniknąć negatywnych skutków rzucenia palenia, warto zadbać o wypełnienie sobie każdej wolnej chwili różnymi aktywnościami. Nerwowość i rozdrażnienie można zwalczyć przede wszystkim aktywnością fizyczną, która powoduje uwolnienie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Ruch poprawi samopoczucie oraz zapobiegnie przybieraniu masy ciała.