Spis treści
Kamienie migdałkowe to niewielkie grudki zbierające się w zagłębieniach migdałków. Ich cechą charakterystyczną jest nieprzyjemny zapach.
Jak leczyć kamienie migdałkowe?
Jak wyglądają kamienie migdałkowe i dlaczego powstają?
Kamienie, nazywane również czopami retencyjnymi lub detrytem, mają postać białych, żółtawych lub zielonkawych grudek zbierających się w zagłębieniach migdałków podniebiennych. W większości przypadków są konsekwencją infekcji wirusowych i bakteryjnych gardła takich, jak zapalenie migdałków czy angina. Kamienie migdałkowe średnio ważą od 0,54 do nawet 42 gramów. Z większymi okazami mamy do czynienia wówczas, gdy umiejscawiają się w trudnych do dostrzeżenia miejscach.
Objawy kamieni migdałkowych
Kamieniom migdałkowym towarzyszyć może:
- ból gardła,
- drapanie w gardle podczas przełykania,
- uczucie ciała obcego w przełyku,
- przewlekły kaszel,
- ból uszu,
- nieprzyjemny zapach z ust, który nie mija po umyciu zębów.
Leczenie kamieni migdałkowych
- Laserowe usuwanie kamieni migdałkowych – metodę tę stosuje się przy dużych kamieniach. Jest skuteczna, lecz wymaga kilkukrotnego powtórzenia. Polega ona na zamknięciu lub spłyceniu krypt w migdałkach przy pomocy lasera lub prądu o zmiennej częstotliwości.
- Antybiotykoterapia – metoda stosowana wówczas, gdy na migdałkach pojawiają się ropne zacieki.
- Tansilektomia – metoda radykalna i ostateczna. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że po usunięciu migdałków może stać się bardziej podatni na zapalenia dolnych dróg oddechowych.