Czym jest zmęczenie emocjonalne i jak sobie z nim radzić?

Jak objawia się zmęczenie psychiczne?

Dla wielu z nas wykonywanie codziennych zadań zajmuje zbyt dużo czasu, co napędza poczucie presji i stresu. W efekcie, pojawiać może się zmęczenie emocjonalne.

Jak się okazuje, fizyczne zmęczenie nie jest jedynym rodzajem wyczerpania, które może utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. W niektórych sytuacjach, mimo że ciało odpoczywa, umysł nie jest w stanie się zrelaksować.

Najpopularniejsze objawy zmęczenia emocjonalnego

  • Nadwrażliwość – gdy nasze emocje osiągną pewną granicę, bardziej prawdopodobne jest wystąpienie skrajnych reakcji emocjonalnych.
  • Utrata pamięci i brak uwagi – wyczerpanie emocjonalne może spowodować, że nie będziemy w stanie zwrócić uwagi na otaczającą nas rzeczywistość.
  • Obniżenie motywacji – zmęczenie emocjonalne często wiąże się z brakiem entuzjazmu i pojawieniem się negatywnych myśli.
  • Zmęczenie fizyczne – skrajne wyczerpanie emocjonalne może w niektórych sytuacjach doprowadzić do poczucia chronicznego zmęczenia.

Jak radzić sobie ze zmęczeniem emocjonalnym?

  • Dajmy sobie prawo do relaksu – bez względu na ogrom obowiązków, każdy z nas powinien znaleźć przynajmniej 30 minut dziennie na wykonywanie czynności, które odprężają nas i sprawiają nam przyjemność. Równie pomocna może okazać się tutaj medytacja.
  • Unikajmy nadmiernej stymulacji – nasz umysł nieustannie otrzymuje ogromną ilość informacji sensorycznej. W związku z tym, nie pozwólmy, by otoczenie przejęło kontrolę na naszą uwagę. Postarajmy się do minimum ograniczyć czas spędzany na oglądaniu telewizji i korzystaniu z telefonu.