Jak szybko zasnąć? Kilka skutecznych i sprawdzonych sposobów

Jak szybko zasnąć - sprawdzone sposoby

Bezsenność to powszechny problem, który dotyka osób w każdym wieku. Boryka się z nim ponad 60 milionów Amerykanów i aż co drugi Polak. Jak szybko zasnąć, by rano obudzić się wyspanym?

Kłopoty ze snem najczęściej związane są z permanentnym stresem. Przyczynia się on do przyspieszenia oddechu, napięcia mięśni i wzrostu ciśnienia oraz tętna. W związku z tym pojawia się pytanie: jak szybko zasnąć?

Oddychanie to podstawa

Oddychanie w bardzo silny sposób wpływa na naszą fizjologię oraz w nie bezpośredni sposób oddziałuje na nasz nastrój. Koncentrując się wyłącznie na tym procesie, jesteśmy w stanie w skuteczny sposób wprowadzić się w stan relaksu.

Ćwiczenie 4-7-8

To tajemniczo brzmiące ćwiczenie pozwoli nam na opanowanie skutków stresu utrudniających zasypianie. Jak je wykonać? W pierwszej kolejności dotykamy czubkiem języka górnego dziąsła, tuż nad zębami. Następnie robimy spokojny wdech trwający 4 sekundy, wstrzymujemy oddech na 7 sekund i wydychamy spokojnie powietrze przez 8 sekund. Wszystkie czynności powtarzamy 3 razy.

Z czym związana jest skuteczność tego ćwiczenia? Trwający 4 sekundy wdech pozwoli nam nabrać więcej powietrza, a razem z nim, tak ważnego dla naszego organizmu, tlenu. Podczas kolejnych 7 sekund zdąży on dotrzeć do krwi. W czasie długiego wydechu pozbędziemy się z działa większych ilości dwutlenku węgla niż wówczas, gdy stres sprawia, że nasz oddech staje się krótki oraz płytki.