Jak długo należy karmić niemowlę piersią?

Wiele młodych mam planuje karmić wyłącznie piersią swoje dzieci przynajmniej do ukończenia 6 miesiąca życia, ponieważ jest to optymalny sposób żywienia. Po tym czasie rozpoczyna się rozszerzanie diety i dylemat, czy dalej karmić piersią, czy przejść na mleko modyfikowane.


Kiedy odstawić dziecko od piersi?

Niemowlę, które ukończyło 6 miesięcy, powinno być w dalszym ciągu karmione piersią. Trzeba uświadomić sobie, że to czas na rozszerzanie diety, a nie zmianę sposobu żywienia. Mleko mamy to nadal główny pokarm dla niemowlęcia, aż do ukończenia pierwszego roku życia. Wraz z upływem czasu ilość karmień będzie stopniowo się zmniejszać samoistnie. Mama może zmodyfikować pory karmienia, tak by dostosować je do własnego trybu dnia np. jedno karmienie przed pracą, a po pracy karmienie na żądanie. Nie górnej granicy wieku, do której należy utrzymywać karmienie piersią. Czasem dziecko samo decyduje o tym, że nie potrzebuje już mleka mamy, a w innych przypadkach mama musi nieco się postarać, by odzwyczaić dziecko od piersi. Dobrze jest, jeśli dziecko jest karmione piersią do ukończenia 2 roku życia. Jednak warto mieć na uwadze to, że karmienie piersią ma przynosić satysfakcję i przyjemność i korzyści zarówno karmiącej mamie, jak i dziecku. Odstawienie od piersi powinno przebiegać w zgodzie z dzieckiem i samą sobą.

Czy po odstawieniu dziecka od piersi należy podawać mleko modyfikowane?

Jeśli około pierwszego roku życia dziecka dojdzie do samoodstawienia dziecka od piersi, nie ma potrzeby włączać do jego diety mleka modyfikowanego. W diecie rocznego dziecka jest już tyle posiłków uzupełniających, że powinno to wystarczyć. Natomiast dla dziecka w wieku 6- 7 miesięcy mleko to nadal podstawa karmienia. Dieta w tym czasie zostaje jedynie rozszerzona, a dopiero w kolejnych miesiącach tego mleka może być trochę mniej. W sytuacji, gdy mama z różnych powodów decyduje o przerwaniu karmienia piersią po 6 miesiącach, należy włączyć do diety dziecka mieszankę modyfikowaną np. Bebilon, Bebiko, Hipp Mleko modyfikowane dostarcza wszystkich niezbędnych minerałów i substancji odżywczych do prawidłowego rozwoju dziecka. Zawiera również naturalne kultury bakterii mlekowych. Żaden inny pokarm nie będzie w stanie zastąpić mieszanki modyfikowanej dziecku, które nie ukończyło jeszcze pierwszego roku życia. Po tym czasie ilość porcji mleka może zostać zmniejszane.

Czy można łączyć karmienie piersią i mieszanką modyfikowaną?

Karmienie mieszane stosuje się u noworodków, które z różnych przyczyn słabo przybierają na wadze. Niekiedy maluch mało efektywnie ssie pierś, a czasem z powodu komplikacji okołoporodowych laktacja u mamy jest opóźniona lub utrudniona. W takiej sytuacji lekarz może zalecić dokarmianie malucha mlekiem modyfikowanym. Karmienie mieszane można zastosować, jeśli mama wraca do pracy i nie ma możliwości odciągania pokarmu lub jeśli chce powoli odstawiać dziecko od piersi. Gwałtowne odstawienie dziecka od karmienia naturalnego może być zbyt wielkim szokiem dla malucha i dla organizmu matki, pod względem fizycznym oraz psychicznym.