Ibuprofen vs paracetamol – podobieństwa i różnice

Ibuprofen i paracetamol to środki dostępne na półce właściwie w każdym sklepie, o aptece nie wspominając. U wielu oba te preparaty znajdują się w podstawowym wyposażeniu domowej apteczki na równi z plastrem i wodą utlenioną. Czy wiesz czym się różnią i który będzie lepszym wyborem w danej sytuacji?

Jak działa paracetamol?

Pomimo wielu badań mechanizm działania paracetamolu nie został jeszcze do końca poznany, a mimo to środek ten jest uznawany za jeden z bezpieczniejszych leków na świecie. Wiadomo jednak, że paracetamol w niewielkim stopniu hamuje powstawanie prostaglandyn, czyli substancji, które jako jedne z wielu odpowiadają z powstanie bólu i gorączki, ale jego działanie przeciwzapalne jest pomijalne. Lek ten jest pierwszym środkiem przeciwbólowym w drabinie analgetycznej WHO – czyli systemowi leczenia bólu odpowiednimi środkami w zależności o nasilenia dolegliwości i mocy leku. Paracetamol jest skuteczny w przypadku wszelkich bólów określanych jako lekkie do umiarkowanych, niezależnie od ich pochodzenia. Nie ma większych przeciwwskazań, poza ciężkimi chorobami wątroby, do stosowania paracetamolu, a jego działanie, a skutki uboczne występują rzadko i mają bardzo małe nasilenie. Działanie paracetamolu utrzymuje się do 8 godzin w przypadku gorączki i do 6 w przypadku bólu. Jednorazową dawkę zaleca się powtarzać co 4-6 godzin w celu utrzymania działania i niedopuszczenia do pogorszenia samopoczucia.

Jak działa ibuprofen?

Ibuprofen to NLPZ, a więc niesteroidowy lek przeciwzapalny. W przeciwieństwie do paracetamolu poza zwalczaniem bólu i gorączki, ma on również działanie przeciwzapalne. Badania wykazują podobny stopień działania przeciwbólowego obu leków i nieco większą skuteczność przeciw gorączce w przypadku ibuprofenu. Niestety osoby zażywające ibuprofen częściej obserwują działania niepożądane, a dodatkowo istnieje grupa pacjentów nadwrażliwych na NLPZ-ty, u których tak grupa środków w ogóle nie może być stosowana. Ze względu na większe zagrożenie preparat ten podaje się dzieciom dopiero od 3 miesiąca życia oraz jest przeciwwskazany przy wrzodach żołądka, zaburzeniach krzepliwości, czy podczas I i III trymestru ciąży. Działanie leku utrzymuje się podobnie, jak w przypadku paracetamolu ok. 6-8 godzin i ok. 4 razy dziennie można powtórzyć dawkę.

Kiedy wybrać paracetamol, a kiedy ibuprofen?

Choć skuteczność w redukcji bólu i gorączki po zażyciu obu leków jest podobna, to poza wspomnianymi wcześniej przeciwwskazaniami istnieje kilka sytuacji, w których różnica będzie zauważalna. W przypadku infekcji i zapaleń prawdopodobnie lepszym środkiem będzie np. Ibum Express, Ibuprofen Max, Ibuprom Sprint Caps, które zawierają ibuprofen, ze względu właśnie na jego przeciwzapalne działanie. Jednak w przypadku najmniejszych dzieci, czy problemów z trawieniem bezpieczniejszym wyborem będzie paracetamol, ze względu na mniejsze prawdopodobieństwo wywołania skutków ubocznych.